Sa kohë mund të qëndrojë mishi i grirë në frigorifer?

Mishi i grirë i sapo blerë mund të qëndrojë në frigorifer për një ditë, maksimumi dy, por a mund të…

Kura natyrale për të rritur hemoglobinën

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut. Ajo janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në…

Instituti i shëndetit publik, apelon për kujdes gjatë konsumimit të ushqimeve

Kujdes gjatë gatimit, ruajtjes dhe shpërndarjes së ushqimit, thuhet në apelnin e Instituti Kombëtar i cili I bën thirrje popullatës:…

Mishi e qumështi s’mund të sillen në Kroaci, kjo vlen edhe për udhëtarët nga Kosova

Administrata Doganore Kroate publikoi sot udhëzimet se sa dhe çfarë lloj mallrash mund të transportohen përtej kufirit, sipas të cilave…

Vjedhin frizin me gjithë mish

Persona të panjohur me forcë kanë depërtuar në brendinë një shtëpie dhe nga  aty kanë vjedhur një pompë të ujit,…

Ukraina ndalon eksportet e thekrës, elbit, melit, sheqerit dhe mishit

Qeveria e Ukrainës ka ndaluar eksportet e thekrës, elbit, melit, sheqerit, kripës dhe mishit deri në fund të këtij viti,…

​Kapen 3 mijë kilogramë mish i kuq me prejardhje nga Brazili

Patrullat e Policisë Kufitare të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit – Zhegër, kanë intensifikuar patrullimet dhe aktivitetet patrulluese e…

Cilat ushqime shkaktojnë dhjamosje të mëlçisë

Hulumtimet e reja zbulojnë se konsumimi i mishit të kuq është i lidhur me një rrezik në rritje të zhvillimit…

​AUV konfiskon 400 kg mish gjedhi, nuk i plotësonte kushtet për konsum

Në fshatin Gurrakoc të Istogut, njësiti policor ka ndaluar automjetin kombi me targa vendore të cilin e drejtonte i dyshuari…

Universitetet e Berlinit “eliminojnë” mishin nga menuja

Në të ardhmen në mensat e kryeqytetit gjerman do të ketë më shumë gjellë vegjetariane dhe vegane, e shumë më…