Kurti takon Lajçak, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në Mynih takoi përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje…

Lajçak dhe ministri i Jashtëm i Spanjës diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak ka takuar sot ministrin e Jashtëm të Spanjës, Jose Manuel Albares…

Lajçak flet për vizitën e tij me Escobar në Kosovë e Serbi

Emisari special i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak ka thënë se pas vizitave në Kosovë dhe Serbi, tani është koha…

Kosovës i kërkohet të gjejë zgjidhje për Asociacionin

Institucioneve në Kosovë po iu kërkohet të gjejnë zgjidhje për formimin e Asociacionit të komunave serbe. Mesazhet e dy emisarëve,…

Lajçak ka ndryshuar qasje – pse u zbut ai?

Emërimi i Miroslav Lajçakut si emisar për dialogun Kosovë-Serbi nuk ishte pritur mirë para dy vjetëve në Prishtinë. Që nga…

Lajçak në Beograd: Duam progres në arritjen e marrëveshjes ligjërisht obligative Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar thanë sot në…

Pacenueshmëria e sovranitetit të Kosovës shihet si porosia kryesore e Escobar dhe Lajçak

Ruajtja e integritetit territorial, sovranitetit dhe rendit kushtetues të Kosovës po konsiderohet si mesazhi kryesor i qëndrimit tre ditorë në…

​Rashiq: Kurti të kalojë nga bunkerizimi në fushën e dialogut politik

Kryetari i Partisë Demokratike Progresive (PDS) Nenad Rashiq thotë se vizita e të dërguarit të posaçëm të SHBA-së në Ballkanin…

Kurti i përgjigjet Lajçakut: Kosova nuk i frikësohet zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka kërkuar nga Kosova të mos frikësohet nga themelimi i…

Lajçak: Të mos frikësoheni nga Asociacioni, askush nuk dëshiron një “Republikë serbe” në Kosovë

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka kërkuar nga Kosova të mos frikësohet nga themelimi i…