Lajçak: Ballkani Perëndimor në BE tani, është më urgjent se kurrë më parë

Emisari special i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak ka thënë se hyrja e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian…

​Kurti takon Lajçakun: Të angazhuar për dialog parimor e të balancuar

Në kuadër të Forumit Ekonomik të Delfit, kryeministri Albin Kurti zhvilloi takim me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun…

​Lajçak thotë se është urgjente të arrihet një zgjidhje për targat

I dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se ekspertët e Kosovës dhe Serbisë janë takuar sot…

Lajçak thotë se duhet të gjendet opsioni për mbajtjen e zgjedhjeve serbe

Emisari special i BE-së, Miroslav Lajçak ka theksuar se çdo ditë janë në kontakt me institucionet e Kosovës dhe të…

Lajçak: Me Escobar ndajmë të njëjtin vlerësim për zhvillimin e ngjarjeve në Ballkan

Emisari evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka deklaruar sot se ka të njëjtin vlerësim për zhvillimin e ngjarjeve në Ballkanin…

Lajçak: BE e Ballkani Perëndimor të qëndrojnë krah për krah në këto kohë të vështira

I dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, deklaroi sot se Bashkimi Evropian dhe vendet e Ballkanit Perëndimor…

Mbahet takimi i pestë për targat, Lajçak: Ka përparime nga dyja palët

Grupet Punuese për marrëveshjen për targa në mes të Kosovës dhe të Serbisë janë takuar këtë të premte për herën…

​Lajçak për takimet në Bruksel: Jemi afër të arrijmë marrëveshje për disa çështje

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka folur takimeve të fundit të dialogut që u…

Bislimi njofton se për çka u diskutua në takimet e djeshme me Lajçakun

Të martën në Bruksel është mbajtur takimi i radhës ndërmjet kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi  dhe homologut të tij serb…

Lajçak: Diskutime intensive me Besnik Bislimin e Petar Petkoviqin

I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak ka treguar për takimin që pati me kryenegociatorin e Kosovës,…