Për tre muaj mbi 200 ankesa për mashtrime nga bizneset

Qytetarët e Kosovës përpos që duhet të përballen me çmime gjithnjë në rritje të produkteve, ata shpesh bien pre e mashtrimeve.…

​Mes tensioneve dhe akuzave u zhvillua raportimi i Hajdarit në Komisionin për Ekonomi

Mes tensioneve, akuzave dhe kundërakuzave u zhvillua të martën raportimi i ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari në…

MINT: Sot ka pasur rritje të çmimit të naftës, autoritetet po inspektojnë në terren

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) ka reaguar pas raportimeve se është rritur përsëri çmimi i naftës, duke thënë…

​Inspektorati i Tregut mbyll dy depo të operatorëve ekonomikë

Dy depo të operatorëve ekonomikë, një në Fushë Kosovë e një në Graçanicë, janë mbyllur sonte nga Drejtoria për Hetimin…

Hajdari për ngritjen e çmimeve: Po marrim masat e duhura sipas legjislacionit në fuqi

Edhe ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), Rozeta Hajdari ka reaguar pas ngritjes së çmimeve të disa artikujve bazikë…

MINT hedh poshtë akuzat për largim të investitorëve për shkak të vonesave nga Qeveria

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) ka hedhur poshtë akuzat se vonesat procedurale të Qeverisë kanë shtyrë një kompani…

​Kompanitë hasin në pengesa gjatë eksportit në Serbi, opozita kërkon reciprocitet

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari thekson se Kosova nuk është duke u përfaqësuar ashtu siç duhet në…

Rriten importet, MINT fillon hetimet për ëmbëlsirat dhe biskotat nga Serbia

Për shkak të rritjes enorme të importit të mallrave nga Serbia, veçanërisht të produkteve konditorike, të cilat po i shkaktojnë…

​Rritja e çmimeve, MINT: Prej shtatorit kemi pranuar vetëm 4 ankesa

Ngritja e çmimeve të jashtëzakonshme të rrymës dhe e produkteve të tjera bazike ka vështirësuar jetën e qytetarëve, për të…

MINT subvencionon bizneset me 3 milionë e 650 mijë euro

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT)/KIESA, njofton se ka shpallë tri thirrje publike për subvencionim me mjete financiare për…