Nënshkruhet marrëveshja për krijimin e rrjetit bibliotekar në Kosovë, hap rrugën e transformimit bibliotekar

Me rastin e 77-vjetorit të themelimit, Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” ka shënuar të enjten 77-vjetorin e themelimit, me…

Kompozitori dhe dirigjenti Rafet Rudi nderohet me çmimin “Niketë Dardani”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau çmimin për vepër jetësore “Niketë Dardani”, për kompozitorin Rafet Rudi, si dhe çmime…

​Sot i jepet lamtumira e fundit doajenit të muzikës popullore Ismet Bogujevci

Me rastin e ndarjes nga jeta të doajenit të muzikës popullore dhe folklorit shqiptar Ismet Bogujevci, sot Ministria e Kulturës,…

​MKRS shpërndan nga 210 tituj të rinj për 37 biblioteka komunale, përfiton edhe Lugina e Preshevës

Bibliotekat komunale në vend, por edhe ato në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, do të pasurohen me nga 210 tituj të…

MKRS ndanë çmimet në fushën e trashëgimisë kulturore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka ndarë sot çmimet në fushën e trashëgimisë kulturore. Çmimi për veprimtari jetësore në…

​Dumoshi: Ismail Kadare, krenaria dhe simboli i artit letrar shqiptar në botë

Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, i uroi ditëlindjen shkrimtarit Ismail Kadare që sot feston 85-vjetorin e lindjes. Dumoshi shkruan se,…

Qeveria miraton dy propozime të Ministrisë së Kulturës

 Qeveria e Kosovës në mbledhjen e qeverisë ka miratuar dy propozime të ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi…

Dumoshi e quan vendim historik aprovimin e tarifave për kompensimin e krijuesve dhe autorëve

Qeveria e Kosovës, duke vepruar sipas propozimit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka miratuar vendimin për aprovimin e…

MKRS certifikon edhe 165 ndërmarrës të rinj

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka certifikuar 165 ndërmarrës të rinj nga komuna e Prishtinës. Ajo tha se…
error: