​OAK përkrah mospjesëmarrjen e Kosovës në nismën “Ballkani i Hapur”

Oda e Afarizmit të Kosovës, pas analizave të saja, doli në mbështetje të idesë që vendi të mos përfshihet në…

​Aksion para Ambasadës së Shqipërisë, kundërshtohet “Ballkani i Hapur”

Organizata Lëvizja për Demokraci mbajti një aktivitet simbolik para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, përmes së cilit ka kundërshtuar nismën…

Rama në Forumin ekonomik: Rajoni nuk mund të vazhdojë të mbetet peng i së shkuarës

Në Forumin ekonomik për bashkëpunim rajonal që po mbahet në Shkup, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se rajoni nuk…

​Kurti: Ne mund të jetojmë pa njohjen e Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të sakrifikojë asgjë për njohjen nga Serbia. Në një intervistë…

Haradinaj i shqetësuar për minishengenin: Duhet treg i përbashkët me Shqipërinë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur rreth marrëveshjes ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, e cila…

Hoti: Nuk ka mini-shengen të Novi Sadit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, tha se Kosova do të jetë palë plotësisht e barabartë në nismën e mini-shengenit, por…

Tërhiqet Kosova, do bëhet pjesë e Shengenit Ballkanik

Kosova ka mabjtur një qëndrim kundër Shengenit Ballkanik dhe kishte refuzuar dy takime e mëparshme që ndodhën në kuadër të…

“Vdesë” ideja për minishengenin ballkanik, BE-ja nuk po e mbështet

Iniciativa rajonale e ashtuquajtura “mini-shengeni” ballkanik nuk po e merr mbështetjen e Bashkimit Evropian. Përkundër se ka rreth katër muaj…