Dodik njoftoi se do të takohet me Putin të premten

Milorad Dodik, një anëtar serb i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, ka njoftuar planet për të marrë pjesë në Forumin…

Dodik: Për shkak të luftës në Ukrainë, ne i kemi shtyrë planet për shkëputje

Anëtari serb i Presidencës së BeH, Milorad Dodik deklaroi sot se lufta në Ukrainë dhe efektet e saj negative i…

Dodik kërcënon të krijojë ushtrinë e Republika Serbe

Anëtari serb i presidencës së BeH Milorad Dodik kërcënoi përsëri sot se do të ndajë forcat e armatosura shtetërore dhe…

Borrell paralajmëron Dodik: BE nuk do të tolerojë minimin e stabilitetit të Bosnjës

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell paralajmëroi anëtarin serb të Presidencës së BeH-së Milorad Dodik se aktivitetet për shkëputjen, të…

Deputetët e PE-së: Dodik do të sanksionohet nëse nuk e ndryshon kursin

Deputetët nga katër grupet më të mëdha në Parlamentin Evropian dënuan ato që ata i quajtën “aktivitete të rrezikshme në…

Vuçiq: Serbia nuk i njeh sanksionet e SHBA ndaj Dodik

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq deklaron se Beogradi zyrtar nuk do të zbatojë sanksionet e SHBA ndaj presidentit serb të…

​Osmani: Dodik ka kërcënuar paqen dhe sigurinë në Bosnje

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përshëndetur vendimin e Departamentit amerikan të Thesarit që zgjeroi sanksionet për vepra korruptive për…

NYT: Kërcënimet e Dodik janë një mjet i mundshëm për të shmangur hetimet për korrupsion

Bosnja dhe Hercegovina aktualisht po përballet me krizën më të madhe që nga luftërat ballkanike për shkak të kërcënimit të…

Gazi i Putinit po i mban në pushtet Vuçiqin e Dodikun

Përfaqësues serbë të rangut të lartë kanë bërë vizita të shpeshta në Rusi në fund të vitit. Mes krizës së…

Franz: Do të kërkojmë përshpejtimin e sanksioneve kundër Dodik

Romeo Franz, kreu i delegacionit të Parlamentit Evropian për kontaktet me BeH dhe Kosovën, tha se përfundimet e arritura nga…