Ministrisë së Arsimit i kërkohet të bëjë vlerësimi i punës së mësimdhënësve, licensat të kontrollohen

Organizata Teach Of Kosova ka lansuar projektin një vjeçar i cili ka të bëjë me matjen e performancës së mësimdhënësve…

​Humbet një tjetër ditë mësimi, njohësi i arsimit: Të parandalohet greva e përgjithshme

Nxënësit sot humbën një ditë mësimi. Thirrjes së SBASHK-ut për të mos mbajtur mësim dhe mësimdhënësit t’i bashkohen protestës iu…

​Mësimdhënësit kërkojnë 100 euro shtesë për çdo muaj

Miratimi i Ligjit të pagave, zbatimi Ligjit për sigurimet shëndetësore dhe heqja e kufizimit të përvojës së punës për pension…

​Mësimdhënësit në grevë njëorëshe, Jasharaj i quan false deklaratat e Qeverisë se po iu dhimbsen nxënësit

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Rrahaman Jasharaj, kryetari i SBASHK-ut, ndoqi nga afër rrjedhën…

Mësimdhënësit nesër në grevë, Jasharaj: Paralajmërim për veprime më të rënda sindikale

​Mësimdhënësit në të gjithë vendin nesër do të hyjnë në grevë njëorëshe. Nën organizimin e SBASHK-ut çerdhet do të jenë…

Mësimdhënësit nga Prizreni i caktohet 1 muaj paraburgim

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji, ndaj të pandehurit F.K., për shkak…

Mësimdhënësit me sëmundje të rëndë i rrezikohet jeta, drejtoria e detyroi të kthehet në punë

Mësimdhënësi i shkollës fillore “Dardania”, në Prishtinë, Vehbi Vatovci, pavarësisht se ka qenë i diagnostikuar me kancer dhe me pushim…

Prania e psikologëve në shkolla vlerësohet e domosdoshme

Dhuna në shkolla mbetet një dukuri shqetësuese në vend. Plagosjet me thikë e deri tek akti më i rëndë, i…

​Zemaj: Institucionet të krijojnë kushte të dinjitetshme për mësimdhënësit

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj, në Ditën e Mësuesit kërkoi nga institucionet të krijojnë kushte të dinjitetshme…

Shala: Kontributi i PDK-së në rimëkëmbjen e arsimit pas luftës është i pazëvendësueshëm

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, ka deklaruar se kontributi i PDK-së në rimëkëmbjen e arsimit pas luftës…