Milush (Nikollë) Kopiliqi (1347 – 1389)

Kufiri mes mitologjisë dhe historisë, shumë herë, figura të caktuara i ka lënë mes mitit dhe realitetit. Këtë kufi, as…

Numra në rënie!

– Iku edhe Aqifi, iku, iku dhe nuk kthehet më!…Aqifi, iku, iku dhe Qeverisë së Kosovës nuk i mori asgjë,…

Perceptimi aktual

Nëse perceptimi aktuale skicon klasën politike gjithandej tokave shqiptare, atëherë është i pashmangshëm zhgënjimi i prurjeve të dëshiruara përgjatë këtyre…

Një sihariq i madh

 (Makthi i një ëndrre)  – Sa kishte ngrysur dita, atij po i rëndonte koka, as fjetur as zgjuar, po hynte…

Pushkët e Lirisë!

 (Me rastin e dyzetë vjetorit të rënies heroike të Tahir e Nebih Mehës!) Dyzetë vite që flasin vet, pa pasur…

Kosova po paguan haraç, deri kur!?

Respektojmë miqtë e sinqertë ndërkombëtarë, por le të dihet botërisht se ne shqiptarët nuk mund të sillemi gjithmonë vërdallë ngjarjeve…

AVNI RRUSTEMI

Kushtrimi i krismave të kobures së Avniut, ishte kushtrim për bashkimin e të gjithë atyre burrave që përpiqen për çlirimin…

Dedë Gjon Luli

(1840-1915) Kryengritja antiosmane e Malësisë së MadheNë vazhdën e kryengritjeve të shumta për çlirim e bashkim kombëtarë, pa dyshim së…

Në mbështetje të reagimit të Halil Selimit!

Kam pritur për një javë rresht, një reagim mbështetës nga ish pjesëmarrësit e atyre ngjarjeve madhore, në mbështetje të Halil…

Nga marsi në mars!

Sa herë që vjen marsi, gurët rrokullisen e gumëzhijnë për trimat, ata kërkojnë që të vendosen në vendin e vet…