Nagavci: Jemi në proces të aspekteve teknike për transferim të mjeteve për tekstet shkollore

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë janë në proces të aspekteve teknike për transferimin e…

​Maturantët heqin dorë nga testi i maturës, MASHTI në hall edhe me kopjacët

Rreth 7 mijë maturantë i janë nënshtruar testit të maturës në afatin e dytë që është mbajtur sot (e shtunë).…

MASHTI: Paratë për tekste shkollore do të dalin nga java e ardhshme

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se e ka hapur platformën për aplikim për subvencionimin e teksteve…

Sot nis aplikimi për subvencionimin e librave

Nga sot, prindërit e nxënësve mund të aplikojnë për subvencionimin e teksteve shkollore, ka bërë të ditur dje (e enjte)…

MASHTI vendos, nga nesër nis aplikimi për subvencionimin e librave

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka njoftuar se nga nesër mund të aplikojnë prindërit e nxënësve për subvencionimin e teksteve…

“Luarasi”: Ja sesi MASHTI po e helmon opinionin

Shtëpia e Botuese “Luarasi” i ka reaguar zvëvëndësministrit të Arsimit, Taulant Kelmendit ku ky i fundit ka thënë se këtë…

MAShTI takon shtëpitë botuese

Përfaqësues të shtëpive botuese kanë marrë pjesë sot në takimin e ftuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Ky…

​Blerja e teksteve shkollore nga prindërit, Thaçi: Hajde logjikë, hajde

Ish-ministri i Arsimit, Jusuf Thaçi ka reaguar pas paralajmërimeve të ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci se prindërit do t’i blejnë…

Blerja e teksteve shkollore nga prindërit, MAShTI nuk i njoftoi drejtorët komunalë

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka thënë se nuk janë informuar nga ministrja e Arsimit, Arbërie…

MAShTI do të rimbursojë librat shkollorë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), ka bërë të ditur se procesi i rishikimit të teksteve shkollore ka…