Stano: BE mund të shqyrtojë masa shtesë nëse nuk bëhet mjaftueshëm për shtensionim

Bashkimi Evropian mund të shqyrtojë masa shtesë nëse vendet anëtare vlerësojnë se nuk është bërë mjaftueshëm për shtensionimin e situatës,…

Kurti për KosovaPress: Peticioni mënyra e duhur për zgjedhjet në veri, BE t’i largojë masat sa më parë

Mënyra më e duhur për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme në katër komunat në veri është peticioni, thotë kryeministri Albin…

“Kurti mendoi se kjo punë është hajgare”, Gashi: Kosovës t’i hiqen menjëherë sanksionet

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka kërkuar heqjen e menjëhershme të sanksioneve të ndërkombëtareve…

Publikohen masat e reja mbrojtëse për produktet e naftës

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, ka marrë vendim për caktimin e çmimit dhe masave tjera mbrojtëse të produkteve të…

​Provokimet e tifozëve serbë, Mandl thirrje BE-së: Kënd do të sanksiononi?

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka reaguar pas provokimeve të tifozëve serbë, të cilët kanë kërkuar që ushtria serbe të kthehet…

Szunyog: Masat janë të përkohshme, por nevojitet angazhim konstruktiv për depërshkallëzim

Ambasadori i Bashkimit Evropian, Tomas Szunyog ka përsëritur sot se masat e BE-së ndaj Kosovës janë të përkohshme dhe të…

Kurti: Masat janë të përkohshme, me BE-në jam në kontakt të përditshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar të hënën se janë paralajmëruar edhe sanksione të tjera nga Bashkimi Evropian, por…

Kurti: Masat e BE-së janë të padrejta, s’bëjmë kompromis me kushtetueshmërinë e vendit

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar sot pas konfirmimit nga Bashkimi Evropian për hyrjen në fuqi të sanksioneve të vendosura ndaj…

Kusari-Lila: BE paralajmëron masa për arsye të cilat nuk mund t’i artikulojë

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se do të jetë hera e parë që Komisioni…

Borrell: BE e gatshme të marrë masa ndaj Kosovës dhe Serbisë nëse s’ka progres

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se mirëpresin lirimin e tre policëve të…