Arrin në 11 numri i viktimave prej stuhive të forta në Itali

Kryeministri italian Mario Draghi vizitoi rajonin e goditur nga stuhia Marche, duke i quajtur përmbytjet vdekjeprurëse një “katastrofë” dhe duke…

Partitë e qendrës formojnë aleancë për zgjedhjet e shtatorit në Itali

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi dhe ish-ministri Carlo Calenda kanë rënë dakord të formojnë një aleancë centriste, nën dritën e…

Dorëhiqet kryeministri i italisë Mario Draghi

Presidenti italian, Sergio Mattarella ka pranuar dorëheqjen e kryeministrit Mario Draghi. Kryeministri i Italisë, Mario Draghi nuk ka arritur të…

​Presidenti Mattarella refuzon dorëheqjen e kryeministrit Draghi

Presidenti italian, Sergio Mattarella ka refuzuar të pranojë dorëheqjen e kryeministrit Mario Draghi, sipas zyrës së presidentit. Mattarella e ka…

​Kryeministri italian paralajmëron dorëheqjen

Kryeministri italian Mario Draghi ka paralajmëruar dorëheqjen në krye të ekzekutivit. Akti i tij vjen si pasojë e përplasjeve brenda forcave…

Draghi: Evropa mund të zvogëlojë varësinë e saj nga energjia ruse

Kryeministri i Italisë Mario Draghi deklaroi sot se Evropa mund të kufizojë varësinë e saj nga energjia ruse përmes diversifikimit…

​Draghi: Kina mund të luajë një rol të madh në zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë

Kryeministri i Italisë, Mario Drahghi ka thënë se Kina mund të luajë një rol të madh në zgjidhjen e konfliktit…

Draghi: Putin beson se kushtet për armëpushim në Ukrainë nuk janë pjekur ende

Presidenti rus Vladimir Putin beson se kushtet për një armëpushim në Ukrainë nuk janë ende “të pjekura, tha kryeministri italian…