22 vjet nga marrëveshja e Ohrit

Sot (13 gusht) mbushen 22 vjet që nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të…

​Haradinaj reagon për vizitën e Kurtit në MV: Dëshiron t’i mashtrojë shqiptarët

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, reagoi pas vizitës në Maqedoni të Veriut ku theksi ishet…

​Kurti thirrje Maqedonisë së Veriut: Afër shqiptarëve e bullgarëve dhe larg Serbisë

Gjatë vizitës zyrtare që i ka bërë dy komunave të Maqedonisë së Veriut, Komunës së Çairit dhe Komunës së Tetovës,…

22 vjet nga masakra e Lubotenit

Sot mbushen 22 vjet nga masakra e Lubotenit, kur forcat maqedonase të sigurisë vranë dhjetë civilë shqiptarë në këtë fshat…

Emërtohet rruga “Adem Demaçi” në Çair të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në ceremoninë e emërtimit të rrugës “Adem Demaçi” në Komunën e Çairit,…

Kurti sot qëndron për vizitë në Tetovë dhe në Çair

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të vizitojë sot dy komuna të Maqedoninë së Veriut, Tetovën dhe Çairin. Kreu i…

Taravari: Maqedonia e Veriut po kalon një prej periudhave më të vështira

Maqedonia e Veriut po kalon një prej periudhave më të vështira që prej vitit 2001, thotë kryetari i Aleancës për…

“Kundërshtimi po bëhet për t’i larguar shqiptarët”, Grubi: Opozita do qeveri monoetnike

Ministrat e Ali Ahmetit i kanë dorëzuar dorëheqjet në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut. Ato janë të kushtëzuara dhe mund…

​Shqipëri-Maqedoni e Veriut, prej sot me kontroll të përbashkët kufitar

Artan Grubi në cilësinë e koordinatorit qeveritar për procesin e vendosjes së kontrolleve të përbashkëta të kufirit me Shqipërinë dhe…

​Shqipëria, pjesë e takimit mbi rëndësinë e Korridorit 8

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, është nisur drejt Italisë ku pritet të marrë pjesë…