Maqedonia e Veriut thotë se do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën

Maqedonia e Veriut do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën pasi ajo i shërben mbrojtjes së Evropës, tha presidenti i vendit,…

Maqedonia Veriore kremton 32-vjetorin e pavarësisë

Republika e Maqedonisë së Veriut sot shënon 32-vjetorin e pavarësisë së saj nga ish-Federata jugosllave, përmes një referendumi popullor, i…

Osmani bën thirrje për marrëveshje jopartiake për integrimin e Shkupit në BE

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, bëri thirrje për një marrëveshje jopartiake për integrimin e shtetit në…

Ndryshimet kushtetuese, Escobar viziton Shkupin

I dërguar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, nesër do të vizitojë Maqedoninë e Veriut.…

​Kërcënimet e Serbisë, Osmani: Refuzojmë ndërhyrjet e papërshtatshme, presim sqarim

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka thënë se refuzojnë kërcënimet e Serbisë me hakmarrje ndaj Maqedonisë…

Rama i kundërpërgjigjet Vuçeviqit: S’do ta lejojmë askënd të na tërheq prapa

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas kërcënimeve të ministrit serb të Mbrojtjes për destabilizim të rajonit. Ai i…

Sulmohet ekipi i Televizionit Alsat

Është sulmuar ekipi i televizionit Alsat ndërsa ishte në detyrë. Sulmi fillimisht verbal dhe më pas fizik ndodhi në Çarshinë…

Kasami: Kurti e ka përkrahjen e shqiptarëve në MV, Beogradi u alarmua pas vizitës

Kryetari i Tetovës, Bilall Kasami, ka bërë të ditur se nuk i është përgjigjur ftesës së organeve të rendit për…

Reagimet pas vizitës së Kurtit në Maqedoni të Veriut, Osmani: Keqkuptim i vogël që tejkalohet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, deklaroi sot (e martë) se vizita e kryeministrit Albin Kurti në Maqedoni të Veriut të…

​Ndryshimet kushtetuese në MV, Nasufi: Duhen disa ndryshime edhe për shqiptarët

Shqiptarët në Maqedoni të Veriut duhet të konkretizojnë shtetësinë e tyre përmes ndryshimeve kushtetuese dhe mos t’i lënë çështjet me…