Maqedoni e Veriut: Banka Popullore rrit normën bazë të interesit

Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut po shtrëngon sërish politikën monetare. Ajo rriti normën bazë të interesit nga 1.75 në…

​Refuzimi për “Ballkanin e Hapur”, Rama: Kosova është sovrane, respektoj vendimin e tyre

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se respekton vendimin e Kosovës për t’u mos u përfshirë në “Ballkanin e…

​Agjenda e samitit “Ballkani i Hapur”

Liderët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, dhe Serbisë do të qëndrojnë edhe sot në Ohër në kuadër…

Maqedoni e Veriut, çmimet e produkteve e shërbimeve bazë rriten mbi 50% brenda vitit

Gati 452.000 qytetarë në Maqedoninë Veriore jetojnë nën kufirin e varfërisë, sipas të dhënave të fundit nga Byroja Qendrore e…

Maqedoni e Veriut, ndërpritet përkohësisht greva në arsim

Greva në arsim ndërpritet përkohësisht, ka njoftuar kryetari i SASHK-ut Jakim Nedelkov, i cili tha se nga nesër mësimdhënësit dhe…

Nënshkruhet memorandumi për bashkëpunim në mbrojtje e siguri Kosovë-Maqedoni e Veriut

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj ka pritur sot në takim zyrtar, homologen e tij nga Maqedonia e Veriut, Slavjanka Petrovska,…

Investimet kapitale në Maqedoni nën 80% për vitin 2021

Realizimi i investimeve kapitale, për vitin e kaluar nuk arriti as 80 për qind në Maqedoni të Veriut. Për dallim…

Maqedoni, 70% e rasteve të reja janë me llojin “Omicron”

Çdo i katërti person i testuar rezulton pozitiv me Covid19, ndërsa në rreth 70% të materialeve të cilat sekuencionohen në…

8 viktima dhe 1865 rastet të reja me COVID-19 në Maqedoni

Instituti i Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut ka bërë të ditur se 1865 persona kanë rezultuar pozitiv gjatë 24…