​Hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO, Peci: Neutraliteti po dëshmohet i paaftë përballë shteteve matrapaze si Rusia

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci ka reaguar pas vendimit të Finlandës dhe Suedisë për të hyrë në NATO. Ai…

​Peci: Kosova të tregojë gatishmëri të plotë për dialog, Serbisë i përshtatet zvarritja

Nesër, pritet të takohen në Berlin kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, me ftesë të…

​Peci për sulmin në veri: Serbia do të vazhdojë me çdo kusht ta eskalojë situatën

Sulmet ndaj Policisë së Kosovës janë vazhdimësi e planeve të Serbisë për të provokuar situatën në veri të vendit. Kështu…

​Peci: Britania e Madhe është vënë në “hot spot” të sulmeve dhe dezinformatave serbo-ruse

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci ka reaguar pas deklaratën e presidentit të Serbisë, se “Britania e Madhe po pajis…

Peci: MPJ të shfrytëzojë rastin e të rivendos kontaktet me shtetet që kanë tërhequr njohjet e Kosovës

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci, ka thënë se një numër i vendeve që i kanë ngrirë apo tërhequr njohjet…

Lulzim Peci thotë se prapa protestës pro-ruse në Beograd qëndron Vuçiq

Sonte në Beograd serbët dolën në protestë duke i dhënë mbështetje Rusisë në agresionin e saj ushtarak ndaj Ukrainës. Ndërsa…

Peci: Këto janë dy kushtet që duhet plotësuar për anëtarësimin e Kosovës në NATO

Ekspert i sigurisë, Lulzim Peci ka për anëtarësimin e përshpejtuar të Kosovës në NATO duhet të plotësohen dy kushte. E…

​Ish-ambasadori nuk mohon një luftë të re në Evropë: Bota që kemi njohur, përfundoi sot me sulmin rus në Ukrainë

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci ka reaguar pas sulmit rus në Ukrainë, duke thënë se “Botën që kemi njohur,…

Peci kërkon angazhim të lobit shqiptar në Amerikë: Ende nuk kemi kryer punë me Rusinë

Institucionet e Kosovës nuk kanë bërë mjaftueshëm në luftën diplomatike të Serbisë dhe Rusisë ndaj vendit. Mobilizimi dhe angazhimi i…

Peci për marrëveshjen finale me Serbinë: Me rëndësi njohja nga pesë vendet e BE-së

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci është i bindur se nëse ekziston vullneti politik marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë mund…