Mediat amerikane: Vladimir Putin; “Të pushtohet Ukraina”

Kanë qenë  të shumta hamendësimet dhe datat e dhëna nga shërbimet inteligjente se kur Rusia mund të nisë pushtimin e…

“Konflikti në Ukrainë të mos përshkallëzohet”, Putin dhe Macron bien dakord

Presidentët Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron kanë rënë dakord të marrin masa urgjente për të ndalur përshkallëzimin e konfliktit në…

Raportohet për shpërthim të madh në Ukrainë

Video të shumta kanë nisur të shpërndahen në rrjete sociale të premten në mbrëmje duke treguar një shpërthim i madh…

Konflikti në Ukrainë: Rusia akuzohet për krijimin e krizës së rreme

Rusia është akuzuar se po përpiqet të organizojë një krizë të rreme në rajonin lindor të Ukrainës për t’i dhënë…

Separatistët thonë se po ikin nga Ushtria e Ukrainës

Kreu i shteteve separatiste të përkrahura nga Rusia në Ukrainë ka njoftuar për evakuim të qytetarëve në atë që po…

Vesh uniformë ushtarake, zbulohet vendndodhja e presidentit të Ukrainës

Presioni rus ndaj Ukrainës sa vjen e shtohet. Kjo ka bërë që presidenti i Ukrainës Zelensky të heqë kostumin e…

“Ukraina është gati për luftë”, ministri Reznikov thirrje vendasve: Qëndroni të qetë

Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Reznikov tha këtë të shtunë se Rusia nuk mund të pushtojë asnjë qytet ukrainas.…

30 anije luftarake nisin stërvitjet pranë gadishullit të Krimesë

Mbi 30 anije luftarake të Flotës së Detit të Zi kanë nisur stërvitjet pranë gadishullit të Krimesë, si pjesë e…

Edhe gjermanëve u kërkohet të largohen nga Ukraina

Gjermania u bë vendi i fundit që këshilloi qytetarët e saj në Ukrainë që të largohen nga vendi, pasi frika…

Gazetari amerikan: Putin ka vendosur ta sulmojë Ukrainën

Gazetari i amerikan Nick Schifrin në platformën e tij sociale Twitter, shkruan se duke iu referuar  “burimeve ushtarake perëndimore”  Vladimir…