Gërvalla tregon për sanksionet e vendosura ndaj Rusisë

Qeveria e Kosovës ka vendosur sanksione në përputhje me ato te Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Këshillit të Bashkimit…

137 ushtarë të vdekur në ditën e parë të luftimeve në Ukrainë

137 ushtarë ukrainas u vranë dhe 316 të tjerë u plagosen në ditën e parë të luftimeve për të mbrojtur…

Kremlini: Putin-Macron bisedë telefonike për situatën në Ukrainë

Pas pushtimit të Ukrainës nga trupat ruse, presidenti rus Vlladimir Putin zhvilloi sot një bisedë telefonike me homologun e tij…

Protestë në Tiranë kundër luftës, vajza nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

 Svitlana Luzina është ukrainase që iu bashkua protestës paqësore që u zhvillua sot pranë ambasadës ruse ku u shpërndan mesazhe…

Mijëra qytetarë të Ukrainës do të kalojnë natën në stacionet e metrosë

Të enjten në mëngjes, kur Rusia filloi pushtimin e saj në Ukrainë, mijëra qytetarë të të gjitha moshave, pasi kishin…

Blinken: Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin

Sekretari i Shtetit Antony Blinken është shprehur se të gjitha provat tregojnë se Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin.…

Kundër pushtimit të Ukrainës, arrestohen më shumë se 1700 njerëz në Rusi

Më shumë se 1700 njerëz janë arrestuar gjatë protestave kundër pushtimit rus ndaj Ukrainës. BBC raporton më  shumë se 900…

Hajrullahu: Rusia mund të shfrytëzojë Kosovën për të larguar vëmendjen nga lufta në Ukrainë

Ofensivën ruse në Ukrainë profesori universitar Arben Hajrullahu e sheh të rrezikshme për Ballkanin Perëndimor, veçmas Kosovën. Sipas tij, Rusia…

Kurti flet për luftën në Ukrainë: Sot është ditë tragjike për Evropën dhe jo vetëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se Qeveria e Kosovës është duke bashkëpunuar me Bashkimin Evropian, NATO-n, Shtetet e…

Osmani reagon për sulmin rus ndaj Ukrainës: Hegjemonia e Rusisë nuk do të ketë sukses

Për sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës ka reaguar presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Osmani ka thënë se Kosova qëndron me…