Biden njofton tërheqjen e trupave nga Afganistani: Koha për t’i dhënë fund luftës

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka njoftuar zyrtarisht se do të tërheqë trupat e mbetura amerikane nga Afganistani deri në…

20 vjet nga fillimi i luftës në Maqedoni

Sot mbushen 20 vjet nga fillimi i luftës në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, e cila pas zgjidhjes së kontestit të…

Jashari: “Ekspozita 59” shembull si duhet argumentuar gjenocidi serb në Kosovë

Në ditën e dytë të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), në Prishtinë u hap “Ekspozita 59” të cilat…

​23 vjet nga rënia heroike e Jasharajve, sot nis Epopeja e lavdishme e UÇK-së

Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në…

Avokati i Popullit: Momenti i fundit që të vendoset drejtësia për viktimat e luftës në Kosovë

Avokati i Popullit, Naim Qelaj ka vizituar sot ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që…

Dita kur nisi gjykimi i kriminelit serb te Ballkanit, Sllobodan Millosheviç

Gjyqi ndaj kriminelit serb te Ballkanit dhe ish-presidentit të Republikës Federative të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviçit kishte filluar më 12 shkurt…

22 vjet nga publikimi i raportit “Java e terrorit në Drenicë”

Organizata amerikane për të Drejtat e Njeriut “Human Rights Watch “, 22 vjet më parë publikoi raportin me titull “Java…

Luftanija që ndezi shkëndijën e luftës ndërmjet SHBA-së dhe Spanjës para 123 vjetësh

Më 25 janar 1898, luftanija amerikane U.S.S. Maine, hyri në portin e Havanës në Kubë. Ajo që ndodhi me të,…

Limaj: Pas 12 qershorit 1999 asnjë krim i supozuar nuk mund të identifikohet me UÇK-në

Kreu i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj i ka bërë apel të gjithë njerëzve që të mos e identifikojnë̈ Ushtrinë Çlirimtare…

Deklaratat e Daçiqit vlerësohen të turpshme, Ibishi: Janë thirrje për fabrikime masive

Deklaratat e fundit të Serbisë për luftë në rast se nuk do të ketë zgjidhje përmes dialogut me Kosovën, si…
error: