​Zelensky: Kemi nevojë për 7 miliardë dollarë në muaj për t’u rimëkëmbur

Duke iu drejtuar një forumi të Bankës Botërore dhe FMN-së nga distanca, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se…

Dita kur u lirua Adem Demaçi

Sot bëhen 32 vjet që nga lirimi nga burgu i veprimtarit tashmë të ndjerë Adem Demaçi. Ai në atë kohë…

​23 vjet nga rënia e Shkëlzen Haradinajt

Sot shënohet 23-vjetori i rënies së luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjeneral Shkëlzen Haradinaj, i cili ishte komandant për…

Osmani zotohet se do të jetë zëri i viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

Nëpërmjet artit e pikturës të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës kanë treguar për dhimbjen dhe stigmën me të cilin…

Shënohet Dita e të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë

Propozuar një vit më parë nga presidentja Osmani, sot në Kosovë shënohet Dita e të Mbijetuarave të Dhunës Seksuale gjatë…

Franca do të dërgojë ndihma ushtarake shtesë në Ukrainë

Me kërkesë të Kievit, Franca do t’i sigurojë Ukrainës të tjera ndihma ushtarake, tha të mërkurën ministrja franceze për Forcat…

Gjenerali britanik tregon si mund t’i jepet fund luftës në Ukrainë

Kreu i ushtrisë britanike, gjenerali Mark Carleton-Smith, parashikoi se lufta në Ukrainë mund të përfundojë, siç tha ai, “me një…

​Familjarët kujtojnë me krenari të rënët në Koshare, rrëfejnë përshëndetjet e fundit

Kosova sot kujton betejën e lavdishme të Koshares ku u thye kufiri shqiptaro-shqiptar. Krerë institucionesh, të partive politike, familjarë dhe…

Protestuesi i Moskës lidh duart si viktimat e Buçës

Një protestues në Moskë është fotografuar i shtrirë me fytyrë përtokë me duart e lidhura, në shenjë proteste, pasi trupat…

Rreth 165 fëmijë të vdekur në Ukrainë

Rreth 165 fëmijë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus. Kështu ka raportuar BBC duke cituar zyrën…