Ministrja gjermane: Po përballemi me krizën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore

Ministrja gjermane e Bashkëpunimit dhe Zhvillimit Ekonomik nga SPD, Svenja Schulze paralajmëroi në një intervistë për Bild se bota po…

Historia si hyri ShBA në Luftën e Dytë Botërore

Më 7 dhjetor 1941, ndodh një sulm i papritur ushtarak ajror nga marina perandorake japoneze kundër bazës detare amerikane në…

Koloneli britanik që ishte oficer zbulimi në Shqipëri

Më 17 nëntor 1986 vdes kolonel-lejtnant Neil Loudon Desmond McLean, i njohur si Billy McLean, oficer zbulimi i ushtrisë britanike,…

76 vjet nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

Dy shtatori 1945 konsiderohet si fundi i Luftës së Dytë Botërore pas dorëzimit të trupave japoneze më 15 gusht të…

Informacionet e gabuara që çuan në bombardimin e San Marinos

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, më 26 qershor 1944, San Marino që në atë kohë ishte pozicionuar si shtet neutral,…

76 vjet nga përfundimi i tragjedisë më të përgjakshme të njerizimit

Sot bëhen 76 vjet nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, e cila startoi si revansh i forcave fashiste dhe…

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, për nder të miliona viktimave të gjenocidit të Gjermanisë naziste gjatë Luftës…

Shpërthimi i tmerrshëm i bombës nga Lufta e Dytë Botërore në Poloni – video

Një bombë e Luftës së Dytë Botërore shpërtheu në Poloni gjatë një përpjekje për deminim. Bomba e quajtur Tallboy me…

75 vjet nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

Data 2 shtator 1945 konsiderohet si fundi i Luftës së Dytë Botërore pas dorëzimit të trupave japoneze më 15 gusht…

75 vite nga hedhja e bombës së parë atomike në Hiroshima

Më 6 gusht 1945 gjatë Luftës së Dytë Botërore u hodh bomba e parë atomike mbi qytetin e Hiroshimës në…