Bislimi: Situata aktuale kërkon unitet politik, përballë kemi Serbinë

Me temën “Lëvizja e viteve 1990-1991 dhe shkatërrimi e Federatës Jugosllave”, po mbahet simpoziumi i pestë shkencor për “Lëvizjen”. Veprimtarë…

Sot zbulohet pllaka përkujtimore e shtëpisë ku filluan celulat e para të lëvizjes për çlirim

Në nderim të kontributit të familjes atdhetare Muja, sot (e shtunë) do të bëhet përurimi i pllakës përkujtimore në shtëpinë…

​Nesër zbulohet pllaka përkujtimore e shtëpisë ku filluan celulat e para të lëvizjes për çlirim

Në nderim të kontributit të familjes atdhetare Muja, nesër (e shtunë) më 17 dhjetor do të bëhet përurimi i pllakës…

Lëvizja Popullore e Kosovës- LPK (me rastin e dyzetvjetorit të saj)

Një gjë duhet të jetë e qartë: Lëvizja Popullore për Republikën e Kosovës, ishte ëma e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës!…

​Shërbeu si bazë e LPK, zbulohet pllaka në shtëpinë e familjes Avdiu

Në vazhdën e aktiviteteve të shumta me rastin e 40-vjetorit të bashkimit të organizatave patriotike dhe themelimit të Lëvizjes Popullore…

​Prishtinës i shtohet fotografia e heronjve Gërvalla dhe Zeka, kërkohet edhe shtatorja

Në prag të Festës së 28 Nëntorit, sheshit të Prishtinës i është shtuar fotografia e heronjve Jusuf e Bardhosh Gërvalla…

​Dita e pagëzimit të UÇK-së

Para 28 vjetësh, më 17 nëntor 1994, Kryesia e Lëvizjes Popullore të Kosovës, pas analizimit të situatës dhe kërkesave nga…

​Të mërkurën mbahet akademi në mbështetje të Luginës

Me rastin e 40-vjetorit të Lëvizjes Popullore të Kosovës (LPK) si dhe 25-vjetorit të kalimit të Këshillit të Rrethit të…

Shënohet 40-vjetori i LPK-së: Lëvizja dha kontribut në çlirimin e trojeve shqiptare

Lëvizja Popullore e Kosovës në rrethana të rënda të pushimit, ka lëvizur përpara drejt qëllimit të saj kryesor, çlirimit kombëtar…