Vendimi i Qeverisë për shpronësimin, Lista Serbe letër QUINT-it

Lista Serbe i ka dërguar një letër ambasadorëve të QUINT-it, me pretendimin se pronarëve serbë të tokave po iu sekuestrohen…

Çfarë e dallon Ivanoviqin dhe Rakiqin, sipas deputetit të VV-së

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj ka folur rreth çështjes së vrasjes së politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviqit dhe…

​Qeveria reagon pasi zyrtarët e Listës Serbe morën pjesë në festën jokushtetuese në Banjallukë

Në festën, të cilën entiteti i Bosnje e Hercegovinës, Republika Sërpska (RS) e feston me këmbëngulje – ndonëse është jokushtetuese…

Përfaqësuesit e Listës Serbe (jo)fshehurazi përkujtojnë Ditën antikushtetuese të Republikës Serbe

Përfaqësuesit e Listës Serbe, ish-deputeti dhe ish-ministri i Pushtetit Lokal, Ivan Todosijeviq, ish-kryetari i Komunës së Zveçanit, Dragisha Miloviq dhe…

Rashiq: Nga viti 2013 secila qeveri në Kosovë ka bashkëpunuar shumë ngushtë me Listën Serbe

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, tha se Lista Serbe nuk është demokratike dhe si e tillë nuk i…

​Rakiqi i barrikadave flet për liri, kërkon të lirohen edhe të dyshuarit për prishje të rendit

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherit një prej personave që akuzohet nga autoritetet në vend se po mirëmban barrikadat…

​Strukturat e Serbisë obligojnë dhe kërcënojnë serbët e Kosovës për pjesëmarrje në protestën në Rudare

Lista “Srpska” dhe zyrtarë të tjerë serbë kanë paralajmëruar mbajtjen e një proteste në Rudare duke bërë thirrje për pjesëmarrje…

​Për vettingun sfidë konsiderohet sigurimi i votës së Listës Serbe

Komisioni Ad-hoc për Zhvillimin e Procesit të Vlerësimit Kalimtar, i njohur si procesi i vettingut, sot ( e martë) ka…

Escobar takohet me Listën Serbe

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe ambasadori amerikan në Kosovë,…

Lista serbe: Edhe kur skadon afati mund të zgjasim validetetin e targave KM

Lista serbe ka reaguar sot pas arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi për targat, duke thënë se të gjithë pronarët e automjeteve…