Regjistrohet rasti i parë me linë e majmunëve në Malin e Zi

Mali i Zi ka raportuar për rastin e parë me linë e majmunëve. Rasti është konfirmuar nga Laboratori i Departamentit…

CDC alarmohet për përhapjen e lisë së majmunëve

Në dy dekadat e fundit, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë regjistruar dy raste individuale të lisë…

OBSH: Mos anuloni ngjarjet masive për shkak të lisë së majmunëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk e sheh nevojën për të anuluar ose shtyrë ngjarjet masive këtë verë për shkak…

Rasti i parë i lisë së majmunëve është regjistruar në Serbi

Rasti i parë i lisë së majmunëve është regjistruar në shtetin serb dhe sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit…

I dyshuari për lijë të majmunëve në izolim, mostra do të dërgohet në Holandë

Pasditen e djeshme një 69-vjeccar nga komuna e Dragashit ka kërkuar ndihmë në Klinikën Infektive të QKUK me simptoma të…

​Infektiva përgatitet për linë e majmunit, Vishaj: Nuk përhapet me shpejtësinë e COVID-it

Kosova ende nuk ka regjistruar asnjë rast të prekur nga lija e majmunit, një sëmundje e re e cila ka…

​Zëvendësministrja e Shëndetësisë: Nuk ka asnjë rast të dyshuar me lijën e majmunëve në Kosovë

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Dafina Gexha – Bunjaku tha se deri më tani nuk ka asnjë rast të dyshuar me lijën…

Lija e Majmunëve, ende nuk ka raste të dyshuata në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, në koordinim me Institutin Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se po përcjell me vëmendje…

Instituti i Shëndetësisë jep disa informacione për lijën e majmunëve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka dhënë disa informacione për lijën e majmunëve, duke thënë se ky virus…

​OBSH: Lija e majmunëve përhapet në Australi, Francë dhe Gjermani

Autoritetet në Australi, Francë dhe Gjermani konfirmuan sot rastet e tyre të para të lisë së majmunëve pasi sëmundja e…