Varhelyi mirëpret marrëveshjen për liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Oliver Varhelyi, përmes një njoftimi në Twiter e ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes…

Von Cramon: Qytetarët e Kosovës e kanë merituar liberalizimin e vizave prej kohësh

Euro-deputetja e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon, përmes një postimi në Twitter tha se qytetarët e Kosovës e kanë merituar…

Ambasadorët e BE-së çojnë përpara procesin e liberalizimit të vizave

Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin…

Ministrja sllovene deklarohet për liberalizimin e vizave ndaj Kosovës

Kryediplomatja sllovene Tanja Fajon, ka deklaruar se Sllovenia është avokate e fortë e liberalizimit të vizave për Republikën e Kosovës.…

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi…

Holanda: Jemi dakord që Kosovës t’i liberalizohen vizat

Trendi pozitiv i Raportit të Progresit të KE-së për Kosovën për vitin 2022, ka bërë që Holanda të bie dakord…

Ambasadori Guérot përkrah liberalizimin e vizave për Kosovën

Ambasadori i Francës, Olivier Guérot la porosi që mos ketë urrejtje në mes vendeve por kjo urrejtje të krijohet në…

Eurodeputeti austriak kërkon konstruktivitet në dialog, liberalizimi i vizave është vonuar

Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE–Kosovë ka mbajtur të premten sesionin e dytë të punës. Në sallën plenare të Kuvendit të…

Rama në Berlin kërkon liberalizmin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë thirrje për liberalizim të vizave për Kosovën. Në konferencën pas punimeve të Samitit…

Abazi: Ka shpresa që deri në fund të vitit të marrim përgjigje pozitive rreth liberalizimit të vizave

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë është takuar me ambasadorin e Republikës së Francës në Kosovë, Olivier Guérot me…