Analistët amerikanë: Skandaloze që Kosova ende s’ka liberalizim vizash

Analistët amerikanë dhe njohësit e çështjeve të Ballkanit, Janusz Bugajski dhe Daniel Serwer, vlerësojnë se Bashkimi Evropian po ndjek një…

Varhelyi: Të liberalizohen vizat për Kosovën

Eurokomisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, deklaroi para nisjes së Samitit të Sllovenisë, se Bashkimi Evropian duhet të mbajë…

​Fajon: Dallimet midis shteteve anëtare e ndërlikojnë qëndrimin e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor

Samiti për Ballkanin Perëndimor do të zhvillohet sot në Bërno të Sllovenisë, sado që fokusi i temave me një pamje…

Ministri i Jashtëm grek: Do ta ndihmojë Kosovën në rrugën europiane

Në vizitë zyrtare në Greqi po qëndron Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Kurti të martën takoi ministrin e Jashtëm të…

​Osmani në Austri: BE ta mbajë premtimin, Kosova i ka plotësuar kriteret për liberalizim të vizave

Në Austri ka qëndruar për vizitë zyrtare, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Në takimet e zhvilluara atje, Osmani ka theksuar…

EKSKLUZIVE/Holanda arsyeton mos mbështetjen për liberalizim të vizave: Dënoni të korruptuarit

Holanda është në mesin e disa prej shteteve të Bashkimit Evropian që po e pengojnë procesin e liberalizimit të vizave…

Qeveria Kurti kritikohet për rikthimin e çështjeve teknike për liberalizim të vizave

Qasja e Qeverisë Kurti për liberalizimin e vizave po kritikohet nga opozita dhe njohësit e integrimeve evropiane. Pretendimi i ekzekutivit…

Profesori francez: Nëse Kurti dhe Vuçiq qëndrojnë në pozicione të rrepta nacionaliste, dialogu nuk do të ketë sukses

Profesori eminent i Shkencave të Politikës Evropiane dhe Ndërkombëtare në “Science Po” në Paris, Christian Lequesne, në një intervistë ekskluzive…

​Kryetari i Athinës: Mbështesim liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka pritur sot në takim kryetarin e Athinës, Kostas Bakoyannis, ku pas takimit,…

Krasniqi: Elita politike e Kosovës që po voton në Shqipëri, na humbën mundësinë për liberalizimin e vizave

Kritika për krerët politikë të Kosovës të cilët votuan në zgjedhjet e sotme në Shqipëri po i kritikon edhe analisti…