MAShT deklarohet për vendimin e Kushtetueses për shkollat në Kamenicë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) janë deklaruar lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila ka hedhur…

Dështon zgjedhja e dy gjyqtarëve të Kushtetueses, do të përsëritet konkursi

Edhe raundi i tretë i votimit në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës nuk ka përcaktuar përfundimisht se cilët…

Kushtetuesja merr vendim për pagesën e rrymës në veri

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë vendim në lidhje me çështjen e pagesës së rrymës për serbët në veri, e…

Qeverisë i kërkohet të këmbëngulë në vendimin e Kushtetueses për Asociacionin, LVV refuzon themelimin e tij

Në gjashtë vjetorin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, Qeverisë së Kosovës i kërkohet…

​Kushtetuesja para 6 vjetësh vendosi për asociacionin

Gjykata Kushtetuese e Kosovës më 23 dhjetor 2015, ka marrë vendim në lidhje me asociacionin e komunave me shumicë serbe.…

Reagimi i SShCK-së pas vendimit të Kushtetueses për shkarkimin e pesë anëtarëve të KPMShCK-së

Gjykata Kushtetuese ditë më parë ka shfuqizuar vendimin për shkarkimin e pesë anëtarëve të Këshilli të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin…

​Ambasada amerikane: Është koha të zbatohen të gjitha vendimet e Gjykatës Kushtetuese

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë ka kërkuar zbatimin e të gjitha vendimet të Gjykatës Kushtetuese…

Komisioni për Legjislacion pa përgjigje për kërkesën e Kushtetueses për shkarkimet në ARrH

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit nuk ka arritur t’i jap përgjigje…

Ambasadori gjerman thotë së është vonuar zbatimi i vendimit të Kushtetueses për Manastirin e Deçanit

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Crmaon tha se zbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për…

Kushtetuesja hedh poshtë ankesën e Listës Serbe për ndarjen e ministrive

Ankesën e Listës Serbe për ndarjen e ministrive në Qeverinë Kurti, e ka hedhur poshtë Gjykata Kushtetuese. Lista Serbe më…