Moti i keq godet Kroacinë, era deri në 160 km në orë

Një stuhi e fortë që goditi disa qytete kroate mbrëmë dhe këtë mëngjes, duke lënë pas kaos, shkaktoi shumë probleme,…

Kroaci: Rezultatet preliminare tregojnë për fitore të HDZ-së

Rezultatet jozyrtare të Komisionit republikan zgjedhor të publikuara në ora 21.00, tregojnë se partia HDZ fitoi 71 vende në zgjedhjet…

Javë dramatike, bilanci rajonal i COVID-19 rëndohet me mbi 100 vdekje dhe rreth 4700 të infektuar

Java e katërt e qershorit (22-29 qershor) në Ballkanin Perëndimor rëndoi dramatikisht bilancin e pandemisë pasi regjistroi mbi 100 viktima…

Kroacia rikthen disa masa kufizuese antiCOVID-19

Sipas të dhënave zyrtare të Shtabit Kombëtar të Mbrojtjes Civile në Kroaci, 18 raste të reja me koronavirus janë identifikuar…

‘Kroacia nuk është e gatshme për eurozonë’

Presidenti i sindikatave kroate, Vilim Ribiq, ka kundërshtuar prezantimin e paralajmëruar të euros dhe hyrjen e Kroacisë në eurozonë. Ribiq,…

KE: Kroacia i plotëson të gjitha kriteret për euron, përveç një

Kroacia i plotëson të gjitha kriteret për t’u anëtarësuar në Eurozonë, përveç anëtarësimit në Mekanizmin Evropian të Kursit të Këmbimit…

Kroacia hap kufijtë e saj brenda BE në mes të qershorit

Kroacia planifikon të hapë kufijtë e saj për qytetarët e vendeve të Bashkimit Evropian më 15 ose 16 qershor, tha…

Kroacia hap kufijtë e saj

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq njoftoi sot hapjen e kufirit për turistët nga 10 vende. “Ne arritëm të mposhtim epideminë…

Kroacia rinovon pjesërisht trafikun e brendshëm ajror

Kompania ajrore Croatia Airlines filloi sot një rinovim të pjesshëm të fluturimeve në trafikun vendas, me dy linja për në…

Kroacia hap kufijtë nën kushte speciale

Qytetarëve kroatë do t’u lejohet të hyjnë në Kroaci dhe të shkojnë jashtë vendit për arsye biznesi ose interesa të…