Borrell takohet me Daçiq, përsëritet nevoja për të pasur sukses në menaxhimin e përhershëm të krizës

Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell u takua të martën në Bruksel me Zëvendëskryeministrin e Parë dhe Ministrin e Punëve të…

Shefi i OKB-së, Guterres paralajmëron për krizat e shumta globale

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres i ra sot kambanës së alarmit për sfidat madhore me të cilat përballet…

​Prej krizave u pasuruan vetëm të pasurit

Koncernet dhe super të pasurit janë fituesit prej pandemisë COVID dhe krizës së energjisë, konstaton organizata e ndihmës Oxfam. Përqindja…

Familja që jeton me frikën se mos i shembet kulmi i shtëpisë

Tash e tri vjet, familja Ramadani po jeton në dy dhoma që nuk ngjajnë në shtëpi banimi. Muret e shtëpisë…

Bloomberg: Evropa humbi një trilion dollarë për shkak të krizës energjetike, do të jetë edhe më keq

Kompania amerikane Bloomberg publikoi sot llogaritjen e saj, sipas së cilës Evropa ka humbur rreth një trilion dollarë që nga…

Një kopsht zoologjik në Gjermani mbyll “Amazon House” për shkak të krizës energjetike

Kopshti zoologjik në Dortmund të Gjermanisë ka vendosur të mbyllë “Amazon House” brenda kopshtit zoologjik për shkak të krizës energjetike…

Si ta ulni faturën e energjisë me të paktën 20%

Filloi me pandeminë, vazhdoi me luftën në Ukrainë dhe u thellua edhe më tej me krizën e naftës – energjia…

Nic: Serbia po e shfrytëzon krizën për të fituar kohë

Tërheqja e serbëve nga institucionet në Veri të Kosovës ka krijuar një situatë shumë serioze prapakthyese, thotë eksperti i Evropës…

Kriza e energjisë do t’i kushtojë ekonomisë gjermane 64 miliardë euro

Ndërsa çmimet më të larta të gazit dhe naftës vazhdojnë të shterojnë miliarda euro, humbjet reale të të ardhurave të…

Ursula von der Leyen: BE: 1 mld euro Ballkanit për krizën energjetike

Një rajon më i bashkuar por edhe më i lidhur me BE-në është rezultati i Procesit të Berlinit. Kështu deklaroi…