Kryesit e krimeve të luftës nuk mund të dënohen me më shumë se 20 vite, familjarët kërkojnë burgim të përjetshëm

Kosova nuk mund t’i dënojë më shumë se 20 vite burgim personat që kanë kryer krime lufte në vitin 1999.…

23 vjet nga vrasja e 11 anëtarëve të familjes Asllani

Më 26 gusht të vitit 1998, artileritë serbe, vranë 11 anëtarë të familjes Asllani në fshatin Rancë të Shtimes, prej…

​Aksion para Ambasadës së Shqipërisë, kundërshtohet “Ballkani i Hapur”

Organizata Lëvizja për Demokraci mbajti një aktivitet simbolik para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, përmes së cilit ka kundërshtuar nismën…

SHBA ia kujton Serbisë vrasjen e vëllezërve Bytyqi: Nuk e harrojmë këtë krim

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi përmes një deklarate, që më pas u shpërnda edhe nga Ambasada…

20 vjet nga ekstradimi i ish-diktatorit Sllobodan Millosheviq në Hagë

Ish-presidenti i Serbisë, Sllobodan Millosheviq, i njohur si “Kasapi i Ballkanit”, më 28 qershor 2001 ishte ekstraduar për në Hagë,…

30 vjet nga masat e dhunshme të Serbisë në UP

Pas rreth 20 vjetësh pune të suksesshme të Universitetit të Prishtinës, vitet 1989-1990 shënuan fillimin e përpjekjeve të pandalshme serbe…

​Osmani: Masakra e Dubravës, dëshmi rrëqethëse e krimit serb

Presidentja Vjosa Osmani deklaroi sot se Masakra në Burgun e Dubravës është njëra ndër dëshmitë rrëqethëse të krimeve nga regjimi…

22 vjet nga masakra serbe në Qyshk

Sot mbushen 22 vjet nga Masakra e Qyshkut, në të cilën forcat pushtuese kriminale serbe kanë vrarë dhe masakruar barbarisht…

Haradinaj: Meja, dëshmi se shqiptarët pa dallim kërkuan lirinë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë homazhe në kompleksin memorial në Mejë në përvjetorin e…

Kosova prioritet hetimin e krimeve të luftës, por ka vetëm katër prokurorë specialë

Qasje serioze shtetërore po kërkohet për hetimin e krimeve të luftës. Kosova po pretendon të hetojë këto krime por ka…
error: