Zogaj: Qeveria po tenton të cenojë pavarësinë e gjyqësorit

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj ka thënë se rasti i 11- vjeçares, e cila dyshohet se është…

MD i reagon KPK-së: S’do të heshtim ndaj performancës së dobët

Ministria e Drejtësisë ka reaguar ndaj Këshillit Prokurorial dhe Prokurorit të Shtetit se kryeministri Albin Kurti dhe ministrja Albulena Haxhiu…

KPK: Deklarimet e Kurtit kundër sistemit prokurorial janë për konsum dhe agjendë politike

Këshilli Prokurorial dhe Prokurori i Shtetit shprehin sërish shqetësimin e thellë ndaj, siç thuhet, deklaratave të pamatura e të pa…

Kryetarja e Themelores në Prishtinë kundër vettingut për gjyqtarët

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prishtinë, Albina Shabani-Rama deklaroi se vettingu i mundshëm për gjyqtarët do të dëmtonte dhe do…

Pezullohet kryeprokurori i Gjakovës

Këshilli Prokurorial i Kosovës ka pezulluar nga detyra kryeprokurorin e Prokurorisë Themelore të Gjakovës, Ramiz Buzhala pas dyshimeve se ka…

Komunitetet jo shumicë i japin mbështetje vettingut

Pas takimeve me përfaqësuesit e Partisë Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kryeministri Albin Kurti, bashkë me…

LDK dërgon në Kushtetuese Ligjin për KPK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka dorëzuar sot në Kushtetuese për interpretim ligjshmërinë e Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës.…

PDK çon në Kushtetuese Ligjin për KPK-në

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese, Ligjin për Këshillin…

Takimet me liderët opozitarë për vettingun, Haxhiu: Brenda ditësh përpjekjet e para

Brenda kësaj jave pritet që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bashkë me ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu t’ju dërgojnë ftesa…

​Koalicioni i OJQ-ve për vlerësimin e kandidatëve për kryeprokurorë të shtetit: Arsyetime të cekëta

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) dhe Lëvizja FOL, të cilët kishin hedhur…