​Bislimi: Javën tjetër mbahet takimi Kosovë-Serbi për finalizimin e marrëveshjes së targave

Grupet punuese nga Kosova dhe Serbisë për finalizimin e marrëveshjes për targat e automjeteve do të takohen të enjten e…

Kurti: Takimet e nivelit të lartë Kosovë-Serbi janë vështirësuar pas situatës në Ukrainë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se takimet në nivel të lartë në mes Kosovës dhe Serbisë pas agresionit…

Lajçak: Marrëdhëniet Kosovë-Serbi ndikojnë edhe në rajon

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi dhe çështje të tjera në Ballkan, Miroslav Lajçak përsëriti se nuk…

Pendarovski: Mbështesim një marrëveshje Kosovë-Serbi që nuk rrezikon sigurinë e shteteve fqinje

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski për herë të parë po zhvillon një vizitë zyrtare në Kosovë. Pas takimit…

Kurti takohet më Borrellin dhe Lajçakun, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka takuar përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të…

​Dialogu me qëllimin primar për krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe vetëm sa i përkeqëson gjërat

Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të detyruar nga BE-ja është se ai nuk ka arritur asgjë të rëndësishme.…

Sot raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi

Të martën në Bruksel mbahet takimi i radhës në nivel kryenegociatorësh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Delegacioni i Kosovës do të…

Bislimi: Në raportin e KE-së për Kosovën është vlerësuar puna e Qeverisë për marrëveshjen për targat

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog Besnik Bislimi gjatë raportimit në Komisionin për Integrime Evropiane bëri të…

Dialogu Kosovë-Serbi, më 16 nëntor mbahet takimi në nivel kryenegociatorësh

Raundi i ri i dialogut Kosovë-Serbi në nivel kryenegociatorësh do të mbahet të martën e 16 nëntorit. Në takimin që…

Reciprociteti me targa, serbët kërkojnë heqjen e barrierave Kosovë – Serbi, kosovarët mirëpresin vendimin e qeverisë

45 minuta zgjat procedura që targat e automjeteve të Serbisë të zëvendësohen me targat e përkohshme të Republikës së Kosovës.…