Haradinaj-Stublla muajin e ardhshëm në Izrael, pritet të vendosen marrëdhëniet diplomatike ndërmjet dy vendeve

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj – Stublla zvarritjen e liberalizimit të vizave për Kosovën e ka…

‘Moratoriumi për mos aplikim në organizata ndërkombëtare, i dëmshëm për shtetësinë e Kosovës’

Vendimi i Kosovës për pezullimin njëvjeçar në organizata ndërkombëtare, po konsiderohet i dëmshëm për shtetësinë e Kosovës. Në një tryezë…

Hoxha-Hoti: Nuk e kuptoj pse ndryshove qëndrim rreth mini-shengenit

Deputeti i PDK-së, Sejdi Hoxha, i ka kujtuar kryeministrit të vendit Avdullah Hoti deklaratat të cilat i ka dhënë kundër…

Tanin: Domosdoshmëria për “solidaritet global” nuk ka qenë asnjëherë më e qartë në historinë e OKB-së

Në historinë 75 vjeçare të Kombeve të Bashkuara, asnjëherë nuk është shfaqur më qartë domosdoshmëria për solidaritet global dhe bashkëpunim…

​Shuarja e Task-Forcës Antikorrupsion, Haxhiu e quan veprim hakmarrës por Hoti e arsyeton

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e ka konsideruar shuarjen e Task-Forcës Antikorrupsion nga ana e Qeverisë së Kosovës si veprim…

Kroacia e mbështet, por liberalizimi i vizave varet nga Bashkimi Evropian

Deputetja shqiptare e Parlamentit të Kroacisë, Ermina Lekaj-Përlaskaj, deklaroi se shteti kroat mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën, porse kjo…

Italia mbështet dialogun Kosovë-Serbi

Shefi i diplomacisë italiane Luigi Di Maio sot gjatë një takimi me emisarin special të BE-së për dialogun Miroslav Lajçak…

Kosova e Serbia me parime bazë për të zhdukurit, zbatohet vetëm kur të arrihet marrëveshja finale

Kosova dhe Serbia janë pajtuar për parimet bazë të marrëveshjes për personat e zhdukur, e cila pritet të zbatohet vetëm…

BE sqarohet pas deklaratave të Lajçak në Beograd

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe…

Kabineti i Komshiq: Vendimi për mos njohjen e Kosovës nuk ishte unanim

Anëtarët e Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Zhelko Komshiq dhe Shefik Xhaferoviq, abstenuan gjatë votimit të dytë mbi njohjen e…
error: