Koreja Jugore forcon mbrojtjen nga frika e Koresë Veriore

Ministri i Mbrojtjes së Koresë së Jugut, Li Jong Sup, tha se vendi i tij do të forcojë “në mënyrë…

Kina dyshon se era “shtyri” COVID-19 në vend nga Koreja Veriore

Autoritetet në qytetin kinez Dandong, i cili është në kufi me Korenë Veriore, kanë treguar se dyshojnë se era ka…

Rastet e para me COVID nxisin bllokim të rreptë të Koresë Veriore

Koreja e Veriut ka urdhëruar një bllokim të rreptë kombëtar pasi konfirmoi infeksionet e saj të para zyrtare me koronavirus.…

Koreja Veriore lanson raketë të re, vjen reagimi nga fqinji i saj

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë Jugore sot dënoi ashpër masën e Koresë  Veriore për të testuar një raketë balistike…

OKB: Koreja Veriore financoi raketat me kriptovaluta të vjedhura

Kriminelët kibernetikë të Koresë Veriore vodhën kriptovaluta me vlerë disa milionë dollarë për të financuar një program të armëve raketore,…

Koreja Veriore teston edhe një raketë

Koreja Veriore konfirmoi përmes mediave shtetërore se lëshoi ​​sot raketa me rreze të shkurtër të drejtuara taktike. Një raport i…

Një tren mallrash i Koresë Veriore hyri në Kinë për herë të parë nga fillimi i epidemisë

Një tren mallrash i Koresë së Veriore hyri për herë të parë në Kinë sot pas futjes së masave epidemiologjike…

SHBA vendos sanksione ndaj gjashtë shtetasve të Koresë Veriore

Shtetet e Bashkuara vendosën sot sanksione ndaj gjashtë shtetasve të Koresë Veriore dhe një rus për të cilët ata pretendojnë…

Koreja Veriore teston një raketë hipersonike

Koreja Veriore ka testuar me sukses një raketë hipersonike, njoftoi agjencia koreano-veriore KCNA. Raketa me “kokë luftarake hipersonike” goditi saktësisht…

Jeta në Korenë Veriore: Banorët e izoluar nga bota më shumë se kurrë

Kanë kaluar 10 vjet që kur një 27-vjeçar i pa verifikuar mori pushtetin në Korenë e Veriut dhe gjatë asaj…