​Përfundon hartimi i Udhëzimit Administrativ për largimin e kryetarëve në veri

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka përfunduar hartimin e Udhëzimit Administrativ për iniciativën e qytetarëve për largimin e Kryetarit…

Kurti takohet me Peach: Liderët serbë mund të ri-eskalojnë situatën, nevojitet vigjilencë

Takimin e radhës përgjatë Forumit të Bledit për Siguri, Kryeministri Albin Kurti e zhvilloi me të Dërguarin e Posaçëm të…

Letra e Borrellit, Kurti: Edhe Jabllanoviq po të ishte kryetar do ta mbroja me polici

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur edhe për letrën që Borrell i ka  kthyer lidhur me kërkesat e tij…

​Kurti: S’iu kërkoj dorëheqjet kryetarëve në veri, zgjidhje tjetër për zgjedhjet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk do t’iu kërkojë dorëheqjen kryetarëve të katër komunave në veri të…

​Serbët vazhdojnë protestat para objekteve komunale në veri

Protestuesit serbë edhe sot kanë vazhduar tubimet e tyre para objekteve komunale në tri komunat në veri të vendit. Autoblindat…

​Kurti: Mbetet në gjykimin e kryetarëve nëse do të qëndrojnë në objektet komunale

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vazhdon të insistojë se kryetarët e komunave veriore duhet të ushtrojnë detyrat e tyre në…

​Protestuesit serbë mblidhen në Zveçan

Edhe sot qysh në orën 07:00 të mëngjesit protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para ndërtesës së Komunës së Zveçanit.…

Natë e qetë në veri, serbët protestojnë edhe sot

Në komunat veriore të vendit ku serbët po protestojnë qe disa ditë kundër prezencës së Policisë së Kosovës dhe kryetarëve…

​Begaj për situatën në veri: Askush nuk mund të vërë në pikëpyetje sovranitetin e Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka dënuar sulmin e protestuesve serbë ndaj trupave paqeruajtëse të KFOR-it. Ai ka thënë se…

​Natë e qetë në veri, protestuesit fillojnë të mblidhen edhe sot

Pas tensioneve të djeshme të krijuara nga grupe serbësh dhe përleshjes së tyre me ushtarët e KFOR-it, sidomos në Zveçan,…