​Haxhiu: Byronë nuk e tërheqim nga Kuvendi, i paprecedentë reagimi i KPK-së

Projektligji për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme nuk do të tërhiqet nga Kuvendi i Kosovës.…

​Shoqëria civile kërkon konsensus politik për vettingun: I pjesshëm por të fillojë

Komisioni i Venecias ka rekomanduar vetting të pjesshëm për sistemin e drejtësisë, duke mos mbështetur vettingun e tërësishëm, ashtu siç…

​“Venecia” i jep dritën jeshile vettingut, Haxhiu: Nis me krerët me të lartë të drejtësisë

Komisioni i Venecias ka dhënë dritën e gjelbër për të filluar me procesin e vettingut dhe për të formalizuar punën…

Komisioni i Venecias nis shqyrtimin për vetingun në sistemin e drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka njoftuar që posa ka nis shqyrtimi dhe më pas votimi i dy opinioneve për…

Presidentja Osmani në takim me përfaqësues të Komisionit të Venecias, foli për nevojën e vetingut

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, ka pritur në takim një delegacion nga Komisioni i Venecias, i përbërë nga raportuesja Grainne…

​Haxhiu: Duhet t’i tregojmë Komisionit të Venecias nevojën që e ka Kosova për vetingun

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu shpreson që partnerët ndërkombëtar të pajtohen me reformën në sistemin e drejtësisë në Kosovë përmes…

​Ministrja Haxhiu takoi anëtarët e Komisionit të Venecias, diskutuan për Projektligjin për Byronë Shtetërore

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka pritur në një takim një delegacion nga Komisioni i Venecias, i përbërë nga raportuesit…

Konjufca priti në takim përfaqësues nga Komisioni i Venecias

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga deputeti Adnan Rrustemi dhe këshilltarët, ka pritur sot në takim…

​Selmanaj: Qeveria me disa nisma legjislative që i ka marrë ngreh shqetësimin tonë

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka ngritur shqetësimin lidhur me vendimet legjislative të Qeverisë së Kosovës. Deputeti i LDK-së, Driton…

​Opozita kërkon që projektligji për Byronë Shtetërore të dërgohet në Komision të Venecias

Opozita ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që Projektligji për Byronë Shtetërore të dërgohet në Komisionin e Venecias. Sipas tyre,…