Komisioni Evropian i gatshëm të qëndrojë krah Greqisë në luftën me pasojat e zjarreve

Komisioni Evropian është i gatshëm të qëndrojë në krah të Greqisë ndërsa lufton me pasojat e zjarreve dhe përmbytjeve të…

KE publikon raportin “screening” për Shqipërinë

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “screening” për Shqipërinë, një vit pas hapjes së negociatave Shqipëri-Bashkimi Evropian dhe përfundimit të raundit…

Masat kundër Kosovës, Kurti: Jemi aleati më i qëndrueshëm, BE është fati ynë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka komentuar listën e masave kundër Kosovës të propozuara nga Bashkimi Evropian. Në adresimin e…

Kusari-Lila: BE paralajmëron masa për arsye të cilat nuk mund t’i artikulojë

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se do të jetë hera e parë që Komisioni…

Këto janë sanksionet që KE gjatë javës do t’i vendos kundër Kosovës

Komisioni Evropian do të ndërmarrë një numër masash kundër Kosovës e të cilat do të komunikohen në këtë javë dhe…

KE do t’i japë Bullgarisë 45 milionë euro për procedurat e azilit dhe kthimit

Komisioni Evropian mirëpriti të mërkurën progresin e bërë nga Bullgaria gjatë tre muajve të fundit në pilot projektin për procedurat…

KE: Madhërimi i kriminelëve të luftës në Serbi vazhdon pa pasoja

Komisioni Evropian, përmes një non-paper dërguar shteteve anëtare të Bashkimit Evropian lidhur me përmbushjen e kritereve nga Serbia për kapitujt…

​Komisoni Evropian: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur

Zëdhënësit e Komisionit Evropian, Ana Pisonero dhe Eric Mamer, kanë deklaruar të enjten se zgjerimi në Ballkanin Perëndimor është një…

​Serbia rrezikon liberalizimin e vizave

Komisioni Evropian ka pranuar se është i shqetësuar për ekzistimin e disa procedurave të lehtësuara për dhënien e shtetësisë të…

​Kosovarët s’mund të udhëtojnë drejt Spanjës as pas liberalizimit të vizave

Përkundër se më së largu prej datës 1 janar të vitit të ardhshëm shtetasit kosovarë mund të udhëtojnë lirshëm në…