​Hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO, Peci: Neutraliteti po dëshmohet i paaftë përballë shteteve matrapaze si Rusia

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci ka reaguar pas vendimit të Finlandës dhe Suedisë për të hyrë në NATO. Ai…

​Peci për sulmin në veri: Serbia do të vazhdojë me çdo kusht ta eskalojë situatën

Sulmet ndaj Policisë së Kosovës janë vazhdimësi e planeve të Serbisë për të provokuar situatën në veri të vendit. Kështu…

Peci kërkon angazhim të lobit shqiptar në Amerikë: Ende nuk kemi kryer punë me Rusinë

Institucionet e Kosovës nuk kanë bërë mjaftueshëm në luftën diplomatike të Serbisë dhe Rusisë ndaj vendit. Mobilizimi dhe angazhimi i…

Peci për marrëveshjen finale me Serbinë: Me rëndësi njohja nga pesë vendet e BE-së

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci është i bindur se nëse ekziston vullneti politik marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë mund…

KIPRED: Për më pak se dy muaj mediat ruse publikuan mbi 100 lajme të rreme për Kosovën

Vetëm për një muaj e gjysmë, nga 600 lajme që janë publikuar në mediat ruse për Kosovën 116 prej tyre…

Peci: Asociacioni duhet të formohet, të jetë pjesë e marrëveshjes gjithëpërfshirëse me Serbinë

Drejtori i Institutit Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave (KIPRED), Lulzim Peci, ka deklaruar se duhet të formohet Asociacioni…

I nevojshëm ndryshimi i Ligjit për Shërbimin e Jashtëm, kritikohet ministrja Gërvalla

Nevoja për ndryshimin e Ligjit për Shërbimin e Jashtëm dhe meritokracia në diplomaci u theksuan në tryezën e diskutimit të…

KIPRED: Të mobilizohet Qeveria, Serbia mund të punojë bashkë me Rusinë në fushatën për çnjohjen e Kosovës

Pas përfundimit të moratoriumit një-vjeçar qw ndalonte aplikimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe fushatën e Serbisë për çnjohjen e…

KIPRED: Institucionet e vendit pa koordinim për t’iu kundërvë përpjekjeve malinje ruse kundër Kosovës

KIPRED prezantoi sot raportin e politikave “Kundërvënia operacioneve malinje informative ruse: Kapacitetet dhe koordinimi institucional qeveritar i Kosovës”, ku thuhet…

Peci: Mediat serbe dhe ruse me dezinformata po tentojnë të krijojnë narrativa denigruese për Kosovën

Përmes dezinformatave mediat serbe dhe ato ruse po tentojnë të krijojnë dhe forcojnë narrativat për lëkundjen e themelit të legalitetit…