Një sëmundje e panjohur e frymëmarrjes po përhapet në Kinë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka kërkuar Pekinit informacion të detajuar mbi rritjen e “sëmundjeve të frymëmarrjes të pa…

Dëshmi të reja: Ngarkesa sekrete në raketën kineze shkaktoi një krater të dyfishtë në Hënë

Ekspertët besojnë se kanë identifikuar më në fund objektin që goditi hënën më 4 mars 2022, duke lënë pas dy…

Skena apokaliptike në Kinë: Qindra zogj të ngordhur bien nga qielli

Një histori e çuditshme vjen nga qyteti Laibin, në rajonin jugor kinez të Guangxi, ku u filmua një tufë e…

Zhytësit australianë lëndohen nga impulset e sonarit të marinës kineze

Disa zhytës australianë pësuan lëndime pasi marina kineze përdori hidrolokator ndërsa ata ishin në ujë duke pastruar rrjetat e peshkimit.…

Ndryshimet klimatike: SHBA dhe Kina ndërmarrin hapa të vegjël, por të rëndësishëm

SHBA dhe Kina kanë rënë dakord për masat për të trajtuar ndryshimet klimatike, por nuk u angazhuan për t’i dhënë…

​Për herë të parë në histori investitorët e huaj tërheqin para në masë nga Kina

Kina pati deficitin e parë të investimeve të huaja në histori, sipas të dhënave provizore për bilancin e pagesave për…

Stoltenberg paralajmëron të mos mbështetemi në teknologjinë kineze

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi aleatët të enjten që të mos i besojnë teknologjisë kineze ndërsa zhvillojnë infrastrukturën kritike…

Tre astronautë kthehen në Tokë pas mbi pesë muaj qëndrimi në stacionin hapësinor të Kinës

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pasi kaluan më shumë se pesë muaj në stacionin hapësinor të Kinës. Astronautët…

​Kina lansoi anijen kozmike Shenzhou-17

Kina këtë mëngjes lansoi anijen kozmike nga Shenzhou-17 me tre anëtarë të ekuipazhit, transmeton Grupi Mediatik Kinez (CMG). Ceremonia e…

Biden thotë se SHBA do të mbrojë Filipinet nëse Kina sulmon

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar Kinën se SHBA do të mbrojë Filipinet në rast të ndonjë sulmi në Detin…