Zelensky bën thirrje për armë moderne për të zmbrapsur sulmet ruse

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i tha Forumit Botëror Ekonomik se furnizimet perëndimore me tanke dhe sisteme të mbrojtjes ajrore duhet…

Kievi dhe Moska ranë dakord të shkëmbejnë 40 të burgosur në Ankara

Komisionarja ruse për të drejtat e njeriut, Tatiana Moskalkova tha sot se shkëmbimi i 40 robërve të luftës është arritur…

Ukraina përgatitet për një sulm të mundshëm nga Bjellorusia

Ushtria ukrainase po përgatitet për një sulm të ri të mundshëm nga trupat tokësore ruse nga Bjellorusia në drejtim të…

Kryeministri ukrainas thotë se është e sigurt që Kievi do të rimarrë të gjitha tokat e tij

Kryeministri ukrainas të dielën tha se është e sigurt që Ukraina do të rimarrë të gjitha tokat e saj nga…

Më shumë se 300.000 banorë të Kievit mbetën pa energji elektrike

Më shumë se 300.000 banorë të Kievit kanë mbetur pa energji elektrike mëngjesin e sotëm, dhe në disa rrethe nuk…

Kievi mbetet pa ujë

Në të gjithë Kievin është ndërprerë furnizimi me ujë për shkak të mbylljes së stacioneve të pompimit që furnizohen me…

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të…

Klitschko: Gjysma e familjeve në Kiev ende pa energji elektrike

Dy ditë pas një breshërie raketash ruse kundër furnizimit me energji elektrike dhe ujë të Ukrainës, gjysma e familjeve në…

Boris Johnson shpallet qytetar nderi i Kievit

Kryeqyteti ukrainas i ka dhënë ish-kryeministrit britanik Boris Johnson titullin “qytetar nderi”, ka bërë të ditur kryetari i Kievit, Vitaliy…

Kievi sërish sulmohet me raketa

Kryeqyteti ukrainas, Kiev, është sulmuar me raketa nga Rusia, thotë kryebashkiaku i qytetit, Vitali Klitschko. Sipas tij, mes atyre që…