Shpërthim në Kiev

Një shpërthim tronditi Kievin sot, raportoi agjencia ukrainase e lajmeve Strana dhe publikoi një foto që tregon një re tymi…

Rikthehen furnizimet me rrymë dhe ujë në Kiev

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se furnizimet me energji elektrike dhe ujë janë rikthyer një ditë pas sulmeve…

BE-ja thotë se ka ngrirë asete ruse në vlerë rreth 17 miliardë euro

Bashkimi Evropian ka ngrirë asete ruse me vlerë rreth 17 miliardë euro, që kur Moska pushtoi Kievin në shkurt, tha…

SHBA shqyrton dërgimin e sistemit HAWK në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara po e shqyrtojnë mundësinë e dërgimit në Ukrainë të sistemit të mbrojtjes ajrore HAWK. Ky sistem kundërajror…

​Presidenti gjerman viziton Kievin

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, sot po qëndron në Kiev për një vizitë të paparalajmëruar. Një zëdhënës i tij, ka…

Sërish sulme ndaj infrastrukturës së energjisë të Ukrainës

Infrastruktura kritike në mbarë Ukrainën edhe një herë ka qenë cak i dhjetëra raketave ruse më 22 tetor, tha forca…

Kievi sulmohet me dronë kamikazë

Të paktën tre shpërthime janë dëgjuar në kryeqytetin ukrainas Kiev, pasi sirenat e sulmit ajror u ndezën. Kryebashkiaku Vitalii Klitschko…

Kiev: Refuzoi të performonte për rusët, vritet drejtori i filarmonisë së Khersonit

Drejtori i Filarmonisë së Khersonit, Yuriy Kerpatenko, u vra nga ushtria ruse në shtëpinë e tij pasi refuzoi të performonte…

Mos i injoroni sirenat, thonë ukrainasit

Ukrainasit u kthyen në strehimoret nëntokësore mëngjesin e sotëm ndërsa sirenat e sulmeve ajrore që paralajmëronin për sulme të mundshme…

Komisioneri BE-së Didier Reynders ndodhej në Kiev gjatë shpërthimeve

Komisioneri i Drejtësisë së BE-së Didier Reynders së bashku me ekipin e tij  janë “bllokuar” në Kiev. Sulmet ruse në…