BE pas rrëmbimit të policëve: Jemi duke verifikuar ngjarjet në vijën kufitare Kosovë-Serbi

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka thënë për KosovaPress, se po e trajtojnë si ”çështje urgjente” situatën e krijuar…

Aliu: Të pavërteta lajmet se KFOR-i më ndaloj ta takoj kryetarin e Leposaviqit

Ministri Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturor, Liburn Aliu i ka quajtur të pavërteta lajmet se KFOR-i e ka ndaluar që…

Gallieni: KFOR do të jetë prezent në veri derisa të ketë tensione

Zëdhënësi i Shtabit të KFOR-it, kolonel Andrea Gallieni, ka deklaruar se dialogu është mënyra e vetme për zgjidhjen e situatës…

KFOR për protestat e dhunshme në veri: Prapa tyre kishte grupe kriminale

Zëdhënësi i Shtabit të KFOR-it, kolonel Andrea Gallieni, ka folur për zhvillimet e fundit në veri të vendit duke theksuar…

​Protestuesit serbë edhe sot para komunave në veri

Në komunat veriore të vendit, Zvecan, Leposaviq dhe Zubin Potok, qytetarët serbë, kryesisht punëtorë të institucioneve, tashmë janë tubuar para…

KFOR: Ushtarët e lënduar italianë kthehen në shtëpi

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka njoftuar se 15 ushtarë italianë të lënduar nga protestuesit në veri, janë kthyer…

Mbërrijnë në Kosovë trupat shtesë të NATO-s

NATO ka bërë të ditur se në Kosovë kanë filluar të mbërrijnë trupat përforcuese për KFOR-in. Kjo vjen pasi protestuesit…

KFOR mundëson largimin e veturës së bllokuar të Policisë nga protestuesit serbë në Zveçan

Një zyrtarë policor ka tentuar të dal me veturën e Policisë nga mes zona e sigurisë dhe protestuesve serbë, të…

KFOR-i largon telat me gjemba në Zveçan

Telat gjemborë që kanë qëndruar për disa ditë rresht afër ndërtesës së Komunës së Zveçanit, janë hequr pak me parë…