Eurodeputeti Waitz dënon sulmet në veri: Rezultat i politikave etno-nacionaliste të Vuçiqit

Eurodeputeti Thomas Waitz i ka quajtur krejtësisht të papranueshme sulmet e djeshme kundër gazetarëve dhe ushtarëve të KFOR-it nga protestuesit…

KFOR: Të hënën në veri u plagosën 30 ushtarë, palët të marrin përgjegjësi për situatën

Misioni i KFOR-it në Kosovë përmes një komunikate drejtuar mediave, ka bërë të ditur se nga zhvillimet e ditës së…

​Shefja e UNMIK-ut dënon sulmet ndaj KFOR-it

Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm (PSSP) të OKB-së dhe shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh është e alarmuar nga dhuna…

​Meloni: S’do të tolerojmë sulme të mëtejshme ndaj KFOR-it

Kryeministrja Giorgia Meloni ka reaguar pas zhvillimeve në komunat veriore të Kosovës ku 25 ushtarë të KFOR-it, prej tyre 11…

​NATO dënon sulmet ndaj KFOR-it: Të papranueshme!

NATO ka dënuar fuqishëm sulmet e paprovokuara kundër trupave të KFOR-it në veri të Kosovës, të cilat kanë çuar në…

Plagosen 25 ushtarë të KFOR-it në veri

KFOR-i ka njoftuar se rreth 25 ushtarë të këtij misioni janë plagosur në Zveçan gjatë protestave nga qytetarët serbë. KFOR-I…

​QUINT-i kërkon që kryetarët e zgjedhur në veri të mos shkojnë në ndërtesat e Komunës

Ambasadorët e QUINT-it janë takuar më kryeministrin Albin Kurti pasditen e së hënës në objektin e Qeverisë së Kosovës, me…

Policia: Pesë të arrestuar, të lënduar disa ushtarë të KFOR-it në veri

Policia e Kosovës njofton se pesë protestues janë arrestuar të hënën në veri, nën dyshimin se kanë lënduar disa zyrtarë…

Vetura e djegur është e Policisë së Kosovës, dëgjohen të shtëna armësh në Zveçan

Ashtu siç ishin paralajmëruar, protestuesit janë shpërndarë nga ushtarët e KFOR-it, disa prej të cilëve edhe janë lënduar nga sulmi…

KFOR shpërndan protestuesit në Zveçan, digjet një automjet

Ushtarët e KFOR-it kanë ndërhyrë në Zveçan, duke shpërndarë protestuesit serbë. KFOR ka përdorë gaz-lotsjellës dhe shok-bombë, ndërkohë protestuesit kanë…