Këshilli Gjyqësor dhe Prokurorial i reagon Kurtit: Viktimat mos të mbesin në mëshirën e ojq-ve

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) dhe Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka reaguar ndaj kryeministrit të Republikës së Kosovës lidhur…

Këshilli Prokurorial kërkon komente dhe sugjerime për dy draft-rregullore

Këshilli Prokurorial i Kosovës ka njoftuar se ka hapur dëgjim publik lidhur me draft-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe funksionimin…

Pezullohet kryeprokurori i Gjakovës

Këshilli Prokurorial i Kosovës ka pezulluar nga detyra kryeprokurorin e Prokurorisë Themelore të Gjakovës, Ramiz Buzhala pas dyshimeve se ka…

​PDK-ja e çon në Kushtetuese Ligjin për KPK-në: Kapet një sistem i tërë prokurorial

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka dorëzuar të premten në Gjykatën Kushtetuese, Ligjin për…

PDK çon në Kushtetuese Ligjin për KPK-në

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese, Ligjin për Këshillin…

KPK i kërkon Avokatit të Popullit referimin e Ligjit për KPK-në në Kushtetuese

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), ka njoftuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin e…

Haxhiu mbledh grupin punues për vettingun pa KPK-në dhe KGJK-në

Edhe këtë takim të sotëm të grupit punues për procesin e vettingut e  kanë bojkotuar anëtarët e Këshillit Prokurorial të…

KPK kundër ligjit për KPK-në: Cenon rëndë pavarësinë e këtij organi kushtetuese

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), ka shprehur shqetësimin lidhur me kalimin në lexim të dytë të Ligjit për KPK-në në…

Osmani pret Kushtetuesen për kryeprokurorin e shtetit: S’është vendim që merret shkel e shko

​Po bëhen dy muaj prej kur në zyrën e presidentes së Kosovës ka shkuar emri i propozuar për kryeprokuror të…

Komisioni për Legjislacion miraton raportin me amendamente për Projektligjin për KPK-në, kritikohet nga opozita

Komisioni për Legjislacion ka miratuar raportin me amendamente për Projektligjin për Këshillin Prokurorial. I njëjti u konsiderua i nevojshëm për…