Protestojnë sindikalistët, kërkojnë rriten e pagave dhe zbatimin e sigurimeve shëndetësore

Ka nisur marshi protestues i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura te Kosovës (BSPK) të cilët kërkojnë  rritjen e pagave, zbatimin…

Infermierët përmes grevës njëorëshe kërkojnë realizim të kërkesave të tyre

Infermierë, mami dhe profesionistë të tjerë shëndetësorë të sektorit publik sot kanë mbajtur një grevë njëorëshe para drejtorisë së Shërbimit…

SHBA dhe aleatët kërkojnë të dëbojnë Rusinë nga G20

SHBA dhe vendet e tjera perëndimore po shqyrtojnë një lëvizje për të përjashtuar potencialisht Rusinë nga G20, raporton Reuters. Agjencia…

Banorët i kërkojnë Ramës të mos ta shfuqizojë Planin Rregullues të “Kalabrisë”

Teksa po fillonte mbledhja e Kuvendit Komunal të Prishtinës e që në rend të ditës është paraparë të jetë edhe…

Banorët kërkojnë nga MMPHI të mos ta shfuqizojë Planin Rregullues për “Kalabrinë”

Banorët e lagjes “Kalabria” në Prishtinë kanë protestuar të martën para Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës(MMPHI) për të…

​Shoqatat e dala nga lufta kërkojnë të përfshihen në rritjen e pagës minimale, qeveria hesht

Rritja e pagës minimale në vend që është paralajmëruar të ndodhë së shpejt, nuk do të ndodhë edhe për pagat…

Infermierët kërkojnë pagë dinjitoze, marshojnë nëpër rrugët e Prishtinës

Sindikata e Infermierëve të Kosovës dhe Shoqata e Profesionistëve Shëndetësor po marshojnë për një pagë dinjitoze. Një grup i infermierëve…

​Aktivistët e PSD-së futen tek zyrat e ZRrE-së: Nuk largohemi deri në publikim të vendimit

Partia Socialdemokrate (PSD) po proteston tek zyrat e ZRrE-së për të kërkuar publikimin e vendimit për shtrenjtimin e energjisë elektrike.…

Familjarët kërkojnë drejtësi për masakrën e Rogovës, Morina: Është shumë e vështirë me jetu pa prind

Pranë varrezave të dëshmorëve në Rogovë të Hasit, tash e 23 vjet po derdhën shumë lot. Katër burra të familjes…

​Kryetarët e komunave kërkojnë zgjidhje urgjente për zbatimin e kontratës kolektive

Kryetarët e Komunave të Kosovës po kërkojnë që të zgjidhet urgjent zbatimi i kontratës kolektive që sipas tyre po zbatohet…