Qeverisë i kërkohet të këmbëngulë në vendimin e Kushtetueses për Asociacionin, LVV refuzon themelimin e tij

Në gjashtë vjetorin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, Qeverisë së Kosovës i kërkohet…

“Era dimën” përmbyllë projektin për cilësinë e ajrit, kërkohet të punohet në përmirësim të ajrit në Kosovë

Përmes eventit “Era Dimën” është përmbyllur sot projektin trevjeçar për cilësinë e ajrit, mbështetur nga Fondacioni i Mileniumit i Kosovës…

Dialogu në udhëkryq, kërkohet përfshirje më e madhe e Kuvendit

Dialogu Kosovë-Serbi ka hyrë në udhëkryq. Një takim i nivelit të lartë brenda këtij viti po shihet i pamundur. Dallimet…

​Kërkohet që viktimat e dhunës seksuale të marrin trajtim të duhur shëndetësor

“Krijimi i shërbimeve të specializuara për të mbijetuarit e dhunës seksuale”, ka qenë tema e diskutimit që është organizuar nga…

​SPAK proteston para qeverisë, kërkon miratimin e Ligjit të Pagave

Procedimi për në Kuvend i Ligjit për Pagat, fillimi i zbatimit të sigurimeve shëndetësore dhe nënshkrimi i kontratës kolektive e…

Kërkohet që më procedurë të përshpejtuar të procedohet projektligji për inspektimet

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka prezantuar dhe arsyetuar Projektligjin për inspektimet, e cila ka kërkuar nga…

Kërkohet nga Komisioni i Venecias që të mos lejojë interferimin e pushteteve të tjera në institucionet e drejtësisë

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksander Lumezi, së bashku me Kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Jetish Maloku dhe me Prokurorin në…

​Kërkohet përfshirja e grave në procese vendimmarrëse

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës kanë diskutuar për rëndësinë e përfshirjes së grave në proceset e vendimmarrjes, në veçanti ato…

Kërkohet bazë ushtarake amerikane në Kosovë, Mehaj: Në ShBA u diskutua edhe për veriun

Pas vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj tha se kjo është vizita e parë…

Kërkohet normalizimi i procesit mësimor

Ministres së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavcit i është bërë kërkesë që të normalizohet procesi mësimor. Kërkesa iu parashtrua…
error: