Cakolli: E papranueshme votimi i Kurtit në zgjedhjet në Shqipëri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka hedhur votën e tij në zgjedhjet që po mbahen këtë të diele në Shqipëri.…

​Cakolli: Kosova rrezikon të futet në terr kushtetues

Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës thotë se situata e krijuar sot në Kuvendin e Kosovës është e paprecedentë…

Zgjedhja e presidentit, KDI kërkon evitimin e zgjedhjeve të reja

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka reaguar pasi Kuvendi i Kosovës në dy votimet e raundit të parë ka dështuar…

DnV thotë se KQZ-ja dështoi në verifikimin e votuesve nga jashtë

Një ditë para fillimit të fushatës zgjedhore, koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” (DnV), iu ka kërkuar partive politike të…

Kosova ka ngecur në luftën kundër korrupsionit

Kosova, njëjtë me vendet e Ballkanit Perëndimor, ka ngecur në luftën kundër korrupsionit, tregon Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit. Për…

Diskutohet rreth pretendimeve financiare dhe pronësore në dialogun Kosovë-Serbi

“Pretendimet financiare dhe pronësore në dialogun Kosovë-Serbi” ka qenë temë e diskutimit të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës, që…

KDI thotë se partia më e pasur është Lëvizja Vetëvendosje

Partia Demokratike e Kosovës është subjekti politik që ka pasur të hyrat më të mëdha gjatë vitit 2019. Krahas të…

​KDI ndan çmimet “FajiKorrupsionit”, apelohet për sa më pak korrupsion

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka ndarë sot 3 çmimet e foto-garës “FajiKorrupsionit”, me ç’rast nga fituesit apeluan për sa…