​Deputeti Haxhiu: Klinika e Onkologjisë pa barna esenciale dhe pa drejtor

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherit anëtar i Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Bekim Haxhiu, në ditën…

MSh themelon grupin për zhvillimin e programit shtetëror për kontrollin e kancerit

Ministria e Shëndetësisë në Ditën Botërore të Kancerit, ka njoftuar se kanë themeluar grupin punues, të përbërë nga profesionistë të…

Dita Botërore Kundër Kancerit

Sot shënohet Dita Botërore Kundër Kancerit. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), çdo vit miliona njerëz vdesin nga kanceri, shumica…

Kanceri i lëkurës po rrezikon adoleshentët dhe të rinjtë, metodat për ta parandaluar

Kanceri i lëkurës është në rritje tek të rinjtë e moshës 25 deri në 30 vjeç dhe madje edhe tek…

Suplementet e vitaminës D mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit me 38%

Marrja e suplementeve të vitaminës D gjatë muajve të ftohtë është e domosdoshme. Nga mbajtja e kockave tuaja të shëndetshme…

Kanceri i gjirit, cila është pija që rrit rrezikun deri në 80%

Që të vegjël, jemi mësuar që të na thuhet nga prindërit që duhet të pimë një gotë qumësht se na…

Tri mënyra për të reduktuar rrezikun e kancerit të gjirit

Është e nevojshme të flitet më shumë për këtë sëmundje të rëndë, ndërgjegjësimi dhe motivimi i grave për vetëkontroll, ekzaminime…

Studimi suedez: Njerëzit e gjatë janë në rrezik më të madh për t’u prekur nga kanceri

Hulumtimet nga Instituti Karolinska dhe Universiteti i Stokholmit kanë treguar se njerëzit e gjatë kanë një rrezik më të lartë…

Farmacitë gjermane paralajmërojnë mungesë të barnave kundër kancerit

Sistemi shëndetësor gjerman është në krizë të thellë. Spitalet dhe klinikat e fëmijëve janë të mbipopulluara. Ka mungesë të antipiretikëve,…

Si të zvogëloni rrezikun e kancerit të zorrës së trashë? Këto janë 6 këshilla

Dihet se kanceri i zorrës së trashë (kanceri kolorektal) është një nga sëmundjet malinje më të zakonshme në botën e…