Dashuria për kafen e çokollatën përcaktohet nga gjenet

Një studim i ri ka identifikuar bazën gjenetike si shkak i preferencave për kafen e zezë dhe çokollatën. Shkencëtarja Marilyn…

Lani dhëmbët para ose pas kafesë, çfarë thonë dentistët?

Kafeja njollos dhëmbët dhe aciditeti i saj mund të dëmtojë smaltin. Stomatologët thonë se dhëmbët duhet të lahen para se…

A është normale që kafeja të ndikojë në lëvizjet e zorrëve?

Kafeja mund të ketë një efekt të theksuar pozitiv në metabolizmin tuaj, por mund të përjetoni efekte anësore që kërkojnë…

Ja se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme

Kafeja ka qenë prej kohësh jo vetëm një ritual dhe pije e preferuar e mëngjesit, por ajo na shoqëron me…

Kafeja gjithashtu mund të prishet: Ruajeni në këtë mënyrë dhe zgjasni jetën e saj

Shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë ta nisin ditën e tyre pa kafe. Megjithatë pakkush e ka pyetur veten nëse…

Të vërtetat dhe keqkuptimet më të zakonshme për kafenë

Kafeja është stimuluesi i mëngjesit dhe kënaqësia e preferuar e shumë njerëzve për pjesën tjetër të ditës. Studimet kanë sugjeruar…

Pse kafeja stimulon nevojën për një lëvizje të zorrëve të mëdha?

Ata pinë një filxhan kafe më të mirë në mëngjes dhe shumica e kanë një garanci se do të duhet…

Kafeja ndikon në jetën seksuale – vetëm një filxhan bën një ndryshim të madh

Kafeja është një pije me të cilën shumë njerëz e fillojnë mëngjesin – na zgjon, ndikon në disponimin tonë dhe…

Ndërsa plakemi, a bëhen ushqimet tona më pak të kripura dhe kafeja ka aromë më të dobët?

Aromat e kafesë dhe proshutës zbehen pas moshës 55-vjeç, por ato të portokallit, mjedrës dhe vaniljes mbeten të forta. Të…

Studimi i ri: Kafeja mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së mëlçisë

Një studim i ri nga Britania e Madhe zbuloi se pirja e kafesë shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të…
error: