Borrell video-telefonatë me Edi Ramën: Nevojën për të vazhduar kryerjen e reformave

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, përshëndeti angazhimin e kryeministrit Edi Rama…

Borrell: Dialogu në Bruksel është thelbësor për rrugën evropiane të Kosovës dhe Serbisë

Zyrtarët nga Kosova dhe Serbia theksuan se ata i japin përparësinë më të lartë integrimit evropian dhe dialogut, kështu thotë…

Borrell: Marrëveshja për normalizimin është urgjente për rrugën evropiane të Kosovës dhe Serbisë

Ministri i Jashtëm Evropian Josep Borrell deklaroi sot se një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin ishte “urgjente dhe thelbësore” për përparimin…

Borrell në vetizolim

Ministri i Jashtëm i BE-së Josep Borrell është vendosur në vetizolim pasi një anëtar i delegacionit të BE me të…

Borrell: Arritja e një marrëveshje përfundimtare është çështje muajsh

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian Josep Borrell ka deklaruar se procesi i dialogut do të ndihmojë Kosovën dhe Serbinë…

Borrell: Jepni informacion të saktë dhe në kohë për qytetarët e Ballkanit Perëndimor

Shefi i diplomacisë evropiane Joseph Borrell u bëri thirrje mediave dhe shoqërisë civile në Ballkanin Perëndimor që të përfshihen në…

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka paralajmëruar se nëse Bashkimi Evropian nuk stabilizon Ballkanin dhe nuk e zgjidh çështjen…

​Borrell për dialogun në Bruksel: Sot flitet për dy tema shumë të ndjeshme

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell para takimit në mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe Presidentit të Serbisë, ka…

Borrell: BE po shqyrton sanksione ndaj Turqisë për shpimet në Mesdhe

Bashkimi Evropian po shqyrton sanksione të reja kundër Turqisë, në lidhje me kërkimet e saj për gaz në Mesdheun lindor,…

BE përgatit sanksionet kundër Bjellorusisë

Kreu për Çeshtjet e Jashtme të BE-së, Josep Borrell po përgatit një listë sanksionesh ndaj individëve bjellorusë, pas dhunës së…